Tajemnice naturalnego pokarmu

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzi badania dotyczące specyficznych właściwości pokarmu kobiecego.

karmienie piersią zalety

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzi badania dotyczące specyficznych właściwości pokarmu kobiecego. Celem jednego z badań była ocena bakteriologiczna pokarmu kobiecego uzyskanego w warunkach szpitalnych i domowych. Do badań wybrano matki wcześniaków.

"Charakter flory bakteryjnej pokarmu ma szczególne znaczenie zwłaszcza u noworodków urodzonych przedwcześnie ze względu na niedojrzałość strukturalną i czynnościową błony śluzowej przewodu pokarmowego" - wyjaśniają naukowcy z Kliniki Neonatologii i intensywnej terapii Noworodka, dr Monika Kamianowska, dr hab. Marek Szczepański, B. Bebko, G. Kamionowski . W sumie przebadano pokarm pochodzący od ponad 40 kobiet.

Pozyskane próbki pokarmu były przechowywane w lodówce przez 24 godziny, a następnie dostarczano je do laboratorium, gdzie zostały poddane badaniom bakteriologicznym.

"W pozyskanych próbkach stwierdzono obecność szczepów bakterii stanowiących fizjologiczną florę skórną, w pojedynczych przypadkach stwierdzono szczepy bakterii patogennych" - stwierdzili badacze, którzy zwrócili również uwagę, że średni i obfity wzrost bakterii obserwowano częściej w próbkach, których pobranie przeprowadzono w warunkach domowych.
 
Zespół z Kliniki Neonatologii wraz z lekarzami z Poradni Zaburzeń Laktacji SPDSK UM przeprowadził również badania pod kątem bezpieczeństwa bakteriologicznego przechowywania pokarmu naturalnego.

"Pokarm kobiecy ze względu na szczególne właściwości immunologiczne jest bardzo istotnym elementem żywienia noworodków urodzonych przedwcześnie" - wyjaśniają naukowcy. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi wcześniakom podaje się niewielkie objętości pokarmu matki lub mieszanki dla wcześniaków w celu stymulacji dojrzewania przewodu pokarmowego i poprawy tolerancji karmienia w przyszłości. Pozwala to na ograniczenie konieczności stosowania żywienia pozajelitowego.

"Podawanie niewielkich ilości pokarmu wymusza często konieczność jego przechowywania, dlatego celem badań było ocena bakteriologiczna przechowywanego pokarmu" - dodają badacze z białostockiego UM. Przygotowane próbki z pokarmem były przechowywane w warunkach pokojowych lub w lodówce przez okres od 1 do 48 godzin. W badaniach wykazano, że krótkie przechowywanie pokarmu naturalnego w temperaturze pokojowej oraz dłuższe w lodówce jest bezpieczne. W większości przypadków stwierdzono bakteriobójcze lub bakteriostatyczne działanie pokarmu kobiecego, dodają naukowcy. MWE

PAP - Nauka w Polsce 2008-07-08

fot.
Fotolia