Jak przygotować zupę dla niemowlaka?

Niemowlęca zupa na początku ma konsystencje warzywnej papki i przygotowana jest na bazie niewielu składników, by po kliku tygodniach stać się pełnowartościowym daniem.

zupka dla niemowlaka

Zupa to jedno z pierwszych dań, które poznają niemowlęta na etapie rozszerzania diety. Na początku ma konsystencje warzywnej papki i przygotowana jest na bazie niewielu składników, by po kliku tygodniach stać się pełnowartościowym daniem.

Zupa dla niemowlęcia - na początek same warzywa

Przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlę nie powinno otrzymywać niczego poza mlekiem matki. Po 6 miesiącu do diety dziecka powinnaś zacząć wprowadzać jedno, dwu składnikowe papki warzywne, by już za miesiąc podać wieloskładnikowa zupkę jarzynową.

Trzymając się tej zasady łatwiej będzie Ci oswoić maluszka z nowymi smakami i odkryć winowajcę niemowlęcych dolegliwości, tj.: alergia, nietolerancja pokarmowa, wzdęcia, bóle brzuszka itp. Konsystencja pierwszych zupek powinna być płynna, gęsta i gładka (dokładnie zmiksowana lub przetarta przez gęste sito). Do zupki dodawaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia lub prawdziwe masło. Dodatek odrobiny tłuszczu ułatwia przyswajanie wartości odżywczych z warzyw i stanowi dodatkowa porcję energii.

Papki podawaj łyżeczką przeznaczona dla niemowląt. Pierwsza łyżeczka powinny być wykonana z miękkiego plastiku. Nie kupuj łyżeczki o udziwnionym kształcie, czy z trzonkiem ustawionym pod kątem. Może i ułatwiają karmienie, ale nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju żuchwy i mięśni ust.

Pamiętaj. Wprowadzanie nowego posiłku powinno odbywać się bardzo ostrożnie. Tak by dziecko przyzwyczaiło się do trawienia nowych pokarmów i zaakceptowało nowe smaki. Niektóre niemowlęta do tych zmian długo się przyzwyczajają inne jedzą od razu z dużym apetytem. Niech dziecko je tyle ile chce, choć by parę łyżeczek, nie wmuszaj w niego więcej. Po takim nowym posiłku warto jeszcze maleństwu podać pierś, jeśli ma ochotę.

Kiedy dodać mięso do zupy dla niemowlaka 

Po ok. 1-2 tygodniach od wprowadzenia warzywnych papek do zupy dodaj mięso (ok. 10 g dziennie surowego mięsa - dwie łyżeczki). Mięso gotuj w oddzielnym garnuszku i posiekane dodaj do zupki a całość jeszcze zmiksuj. Po 10 miesiącu możesz podawać zupki gotowane na mięsie, mięso powinno być pozbawione skóry i kości.

Pamiętaj. Jeśli twój maluszek jest alergikiem lepiej z zupkami gotowanymi na mięsie poczekać nawet do 3 urodzin. Zupy na wywarze mięsnym zawierają silnie alergizujące białko.

Wybierając mięso pamiętaj by było ono dobrej jakości, świeże, chude, pozbawione skóry i kości. Na początku wybieraj białe delikatne mięso - królik, kurczak, indyk.

Po 7 miesiącu, co drugi dzień możesz dodać do zupki pół ugotowanego na twardo żółtka a dwa razy w tygodniu zastąpić mięso, rybą. Wybieraj ryby morskie. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem ryby wprowadzaj ostrożnie.

Kiedy podawać niemowlakowi zupę z grudkami 

W 8-9 miesiącu życia zupki powinny mieć półpłynną konsystencję z wyczuwalnymi małymi i miękkimi grudkami warzyw, tak by w 10 miesiącu pokarm miał grudkowata konsystencję. To bardzo ważne by płynnie i sprawnie zmienić konsystencje z papkowatej na zwierającą kawałki warzyw.

Po pierwsze im później się do tego zabierzesz tym trudniej niemowlęciu będzie zaakceptować zmianę.

Po drugie przeżuwanie pokarmów ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój aparatu mowy. Warzywa rozgniataj lub gotuj starte na tarce a mięsko drobno siekaj.

Pamiętaj. Dziecko nie musi mieć zębów, aby uczyć się gryźć, doskonale potrafi sobie poradzić z rozdrabnianiem pokarmów, pracując dziąsłami i językiem.

Jak przyrządzić pełnowartościową zupę dla niemowlaka?

Zupa staje się pierwszym pełnowartościowym daniem niemowlęcia. Jest dla dziecka źródłem błonnika, witamin i minerałów, ale żeby była naprawdę odżywcza pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • warzywa obierz cieniutko i umyj tuż przed gotowaniem
  • obrane i umyte wrzucaj na wrzątek i gotuj aż zmiękną, nie przeciągaj gotowania, nie wylewaj wywaru z warzyw tylko na jego bazie przygotuj zupkę
  • dodaj łyżeczkę masełka lub oliwy z oliwek- zmiksuj i przez pierwszy miesiąc zagotuj jeszcze raz
  • po 7 miesiącu do zupki dodawaj mięsko lub rybę a co drugi dzień ½ ugotowanego na twardo żółtka
  • po 10 miesiącu warzywa drobno posiekaj lub rozgnieć widelcem, lub przed gotowaniem utrzyj je na tarce o grubych oczkach i w takim stanie ugotuj.
  • nie zagęszczaj zup mąką czy zasmażką, lepiej część warzyw zmiksować i połączyć z wywarem, posiekanymi warzywami i mięskiem, możesz też zagęszczać kleikiem ryżowym lub kukurydzianym
  • nie zabielaj zup śmietaną a naturalnym jogurtem
  • nie dodawaj soli, nerki niemowlęcia nie są na tyle sprawne by poradzić sobie z wydalaniem soli
  • nie używaj gotowych mieszanek przyprawowych w proszku, kostkach lub płynie, które niestety zwierają sporo chemii, np.: glutaminian sodu
  • dodawaj zioła, ułatwiają trawienie i wypływają na apetyt- używaj natkę pietruszki, koperek, majeranek, tymianek, rozmaryn, bazylię, oregano,
  • staraj się by dziecko jadło zupki o różnych smakach z zawartością różnych dodatków.

Dodatki do zup dla niemowlęcia

Poza ziemniakami istnieją inne bardzo wartościowe dodatki do zup:

  • kasze: jaglana, manna, jęczmienna, perłowa, pęczak
  • pełnoziarnisty makaron - dostępny w różnych kształtach
  • brązowy ryż
  • domowe zacierki, lane kluski, kładzione, czy kluseczki z kaszy mannej
Autor
Sylwia Stasiów
fot.
Fotolia