Mięso dla niemowlaka i małego dziecka

Ile mięsa powinno znaleźć się w diecie dla niemowlęcia, 1,5- rocznego dziecka i trzylatka? Jakie mięso wybierać i jak je podawać?

mięso w diecie dziecka

Mięso do diety niemowlęcia karmionego piersią należy wprowadzić w 7-mym miesiącu życia. Najpierw gotowane, mielone mięso powinno stanowić dodatek do zupy w ilości 2 łyżeczek (10 g) raz w ciągu dnia. W 8-mym miesiącu życia ilość mięsa należy zwiększyć do 3 łyżeczek (15 g), a w 10 do 4 łyżeczek (20 g).

Podana powyżej waga mięsa to masa mięsa surowego. Mięso, które podajemy niemowlęciu musi być chude i koniecznie świeże z pewnego źródła.

Przed dodaniem mięsa do jarzyn, należy je dobrze ugotować, posiekać lub zmiksować. Rozdrobnione mięso powinno być ponownie zagotowane z zupą lub jarzynką. Wraz z wiekiem konsystencja mięsa powinna stymulować żucie i naukę gryzienia.

Jakie mięso dla niemowlaka?

Najlepiej jest zacząć od chudego mięsa drobiowego (indyk, kurczak) lub królika. Następnie należy wprowadzać cielęcinę, młodą wołowinę, schab, szynkę lub ryby.

Należy pamiętać, że również dieta niemowlęcia powinna być zróżnicowana i nie należy stale podawać tylko jednego gatunku mięsa. Najlepiej by mięso pochodziło z hodowli ekologicznych i koniecznie było przebadane przez weterynarza.

Prawie rocznemu niemowlęciu, które potrafi już gryźć, możemy podawać gotowane mięso pokrojone na małe kawałki, plasterek chudej wędliny (polędwicy, szynki, wędliny z drobiu, dania z rybą) lub mięsa pieczonego w domu oraz pierwsze potrawy mięsne, np. pulpeciki z cielęciny. Dużo bezpieczniej byłoby samemu piec mięso i podawać na zimno zamiast wędliny.

Wprowadzanie ryb do diety zdrowych dzieci w powinno przypadać w 7 miesiącu w przypadku karmienia naturalnego oraz o miesiąc wcześniej u dzieci karmionych sztucznie. Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy malucha z alergiami pokarmowymi to należy bardzo ostrożnie wprowadzać ryby, które mogą wywołać silną reakcje uczuleniową. Mięso ryb podawane dzieciom powinno pochodzić ze znanego, bezpiecznego źródła. Polecane są świeże ryby morskie, jak: łosoś, makrela, dorsz, morszczuk, mintaj podawane w formie gotowanej oraz jako składnik pasty rybnej.

W wieku 1,5 roku dziecko powinno spożywać łącznie ok. 45 g mięsa, wędlin i ryb. Podawane mięso nadal powinno być chude, najlepiej gotowane, siekane lub mielone. Polecane są mięsa duszone, klopsiki i pulpety mięsne i rybne. Z wędlin warte polecania są: szynka, polędwica. Należy unikać wędlin mielonych i mocno solonych. Parówki nie są polecane dzieciom, ze względu na dużą zawartość soli i tłuszczu oraz różnych substancji chemicznych.

3-latek w sumie powinien spożywać ok. 50 g mięsa, wędlin i ryb. Zalecenia odnośnie mięsa, przetworów mięsnych i ryb podawanych w tym wieku są analogiczne jak dla dziecka 1,5-rocznego.

Autor
mgr inż. Ewa Ceborska - dietetyk
fot.
Fotolia