Dieta eliminacyjna. Jak i kiedy stosować?

Stosowanie diety eliminacyjnej pozwala na wyeliminowanie uczulającego produktu oraz unikanie objawów alergii.

Dieta eliminacyjna. Jak i kiedy stosować?

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu powodująca występowanie różnych objawów klinicznych. Stosowanie diety eliminacyjnej pozwala na wyeliminowanie uczulającego produktu oraz unikanie objawów alergii.

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna polega na stałym lub okresowym wyłączeniu z jadłospisu produktu lub grupy produktów podejrzewanych o powodowanie alergii. Dietę eliminacyjną stosuje się wówczas, gdy jeszcze nie wiemy, które produkty są źródłem alergenów. Zaleca się ją również w celach leczniczych, kiedy zna się już produkt lub grupę produktów powodujących alergię pokarmową.

Wskazania do stosowania diety eliminacyjnej

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu powodująca występowanie różnych objawów klinicznych. Objawy te zawsze przyjmują tę samą postać i zawsze występują po spożyciu tego pokarmu, na który dana osoba jest uczulona. Stosowanie diety eliminacyjnej pozwala na wyeliminowanie uczulającego produktu oraz unikanie objawów alergii, takich jak np. wysypka czy zaczerwienienie skóry.

Możemy starać się wybierać produkty o mniejszym stopniu alergenów, najlepiej z naturalnych upraw, może to także uchronić dziecko przed objawami alergii. Produkty o niskim stopniu alergenów to m.in. warzywa zielone, takie jak brokuły, kapusta, czy także chude mięso takie jak indyk czy kurczak. Jednak nie daje to 100% pewności, że nasze dziecko będzie wolne od alergii, gdyż na występowanie alergii wpływają nie tylko spożywane pokarmy, ale również to, czy któreś z rodziców ma alergię oraz występowanie innych alergii, np. na pyłki.

Jak stosować dietę eliminacyjną?

W trakcie odstawiania produktów, należy prowadzić dokładną analizę objawów i dokładnie obserwować dziecko, na który pokarm i w jaki sposób reaguje. Jeżeli stwierdzimy poprawę, oznacza to, że odstawiliśmy produkt bądź grupę produktów, która jest źródłem alergenów. Jeżeli zaś poprawy nie zaobserwujemy, będzie to znaczyło, że wyłączono z diety niewłaściwą grupę produktów. Należy wtedy dalej obserwować swoje dziecko i wyłączyć z diety inny produkt.

Minimalny okres, na który należy wyłączyć z menu określony produkt lub grupę produktów wynosi 7 dni. Za optymalny uważa się 10 dni.
Ważne jest również, że w trakcie stosowania diety należy wyeliminować określone produkty we wszystkich ich postaciach. Czasem np. gluten czy orzeszki są ukryte w produktach na pozór ich nie zawierających.

Na początku jednak należy eliminować z diety dziecka znane z właściwości alergizujących produkty (mleko krowie i jego przetwory, owoce cytrusowe, orzechy, czekoladę, jaja, ryby) oraz te produkty, które rodzice uważają za podejrzane po obserwacjach dziecka.

Drugi etap to ustalenie diety opartej na 5-6-ciu, w miarę bezpiecznych składnikach, np. ryżu, indyku, króliku, brokułach, jabłkach, morelach, oliwie z oliwek, ziemniakach. Dieta taka powinna trwać do wygaszenia objawów uczulenia (np.: wysypka, przewlekła biegunka), czyli 5-10 dni.

Następnie należy zacząć od niewielkiej ilości jednego z wyłączonych produktów raz dziennie i przez kolejne dni zwiększać jego ilość, jednocześnie obserwując dziecko. A jeśli po 3-4 dniach dziecko nie reaguje, produkt można zostawić w diecie, ale nie w nadmiernej ilości.

Najbardziej podejrzane produkty wyłączamy z jadłospisu, na co najmniej 2 miesiące. Dopiero po takim okresie możemy spróbować jeszcze raz je podać. Mogą jednak być i takie produkty, które nawet po długiej eliminacji nie przyjmą się i trzeba się z tym pogodzić.

***
Tekst dla osesek.pl: Elżbieta Trojanowska, dietetyk

Autor
Klinika diety Medlinea
fot.
Fotolia