Ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego dochodzi do bardzo intensywnych zmian w organizmie. Dowiedz się, jak zmienia się Twój organizm w ciągu czterech tygodni po zapłodnieniu.
Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się na kilka dni przed terminem planowanej miesiączki, a więc mniej więcej w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu. Symptomy niekiedy bywają tak charakterystyczne, że wykonanie testu ciążowego jest tylko potwierdzeniem przypuszczeń. To efekt intensywnych zmian zachodzących w organizmie, spowodowanych zawirowaniami hormonalnymi.
Pierwsze objawy ciąży mogą być mylące
Pierwsze objawy ciąży można łatwo przegapić albo po prostu zbagatelizować – szczególnie, jeśli kobieta nie planowała dziecka. Senność może być spowodowana przemęczeniem związanym z intensywną pracą. Podwyższona temperatura może sugerować powoli rozwijające się przeziębienie. Spóźniającą się miesiączkę wiele kobiet tłumaczy stresem lub zwiększoną aktywnością fizyczną.
Jeżeli więc zauważasz u siebie wszystkie wyżej wymienione objawy, warto wykonać test ciążowy, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że spodziewasz się dziecka.
Huśtawka nastrojów to typowy objaw
Jednym z objawów ciąży jest huśtawka nastrojów. W jednym momencie jesteś pełna euforii i możesz skakać z radości, a za chwilę stajesz się przygnębiona, smutna, a nawet bardzo nerwowa. To efekt zachodzących w organizmie zawirowań hormonalnych – zmiany w poziomie estrogenów i progesteronu powodują, że niekiedy możesz zachowywać się nieprzewidywalnie. Szczególnie wzrost tego drugiego hormonu (odpowiadającego za utrzymanie ciąży) przyczynia się do znacznych huśtawek emocjonalnych.
"Podejrzane" plamienie
Wczesne objawy ciąży mogą być tym bardziej mylące, że u niektórych kobiet pojawia się tzw. plamienie implementacyjne – choć samo w sobie nie jest uważane za objaw ciąży. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Występuje wyłącznie u tych kobiet, w przypadku których zarodek natrafi na naczynie krwionośne.
U pań, które nie spodziewają się ciąży, plamienie bardzo często mylone jest ze skąpą miesiączką. Warto jednak mieć świadomość, że przy tego typu plamieniu nie pojawiają się skrzepy.
Silne zmęczenie i senność
Pierwsze objawy ciąży to także duże zmęczenie oraz nieustanna senność. Biorąc pod uwagę rewolucje, jakie zachodzą w Twoim organizmie, nie ma się czemu dziwić. Energia, która do tej pory pozwalała Ci żyć na pełnych obrotach, jest teraz pożytkowana w innym celu. Organizm czerpie ją po to, by w Twoim łonie mogło wykształcić się nowe życie, dlatego też proces kształtowania narządów dziecka sprawia, że czujesz się bardzo zmęczona i najchętniej zasnęłabyś nawet na stojąco.
Tkliwość i bolesność piersi
Bolesność i zwiększona wrażliwość piersi na dotyk jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Biust staje się obrzmiały, dlatego wydaje się być większy. Przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne. Dochodzi także do ciemnienia brodawek. Ponadto u wielu kobiet można wyczuć delikatne zgrubienia w piersiach. Dolegliwość ta zwykle mija w ciągu 2-3 kolejnych tygodni, aczkolwiek piersi będą się stale powiększać.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Objawy ciąży to także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, często mylone z typowym zatruciem. Warto jednak mieć świadomość, że nie chodzi tutaj wyłącznie o mdłości. Wiele kobiet uskarża się także na zaparcia, zgagę, wzdęcia. Często pojawia się jadłowstręt oraz utrata apetytu na konkretne produkty spożywcze, np. wędlinę. Chociaż przyczyna takiego stanu nie została do końca wyjaśniona, przypuszcza się, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołują zawirowania hormonalne – szczególnie wzrost progesteronu.
U części kobiet można zauważyć zwiększoną wrażliwość na zapachy. Wtedy niemożliwe staje się nawet otwarcie lodówki, gdzie wszystkie aromaty wzajemnie przenikają się. Trudno jest także przygotować obiad, ponieważ intensywne zapachy przyprawiają o mdłości, powodując odruch wymiotny. Wiele kobiet odnotowuje w tym okresie zwiększoną wrażliwość na takie zapachy, jak: kawa, dym papierosowy, alkohol, spaliny.
Zawroty głowy i omdlenia
Obniżenie ciśnienia krwi sprawia, że do mózgu docierają mniejsze jej ilości. To z kolei przekłada się na zwiększoną częstotliwość zawrotów głowy i omdleń. I w tym przypadku są to dolegliwości spowodowane zawirowaniami hormonalnymi odpowiadającymi za rozszerzenie naczyń krwionośnych – wszystko po to, by krew znacznie szybciej docierała do narządów rozwijającego się dziecka.
Warto pamiętać, że zawroty głowy mogą być też przyczyną gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, dlatego ważne jest, by dostarczać organizmowi odpowiednie porcje jedzenia w regularnych odstępach czasowych.
Pamiętaj, że każdy kobiecy organizm – choć jest podobny – może nieco inaczej funkcjonować. Dlatego nie musisz odczuwać wszystkich zmian zachodzących w okresie ciąży lub możesz odczuwać je z różną intensywnością. Jeżeli jednak objawy ciąży budzą wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Specjalista przeprowadzi badania i rozwieje wszystkie Twoje obawy.