Jak wybrać buty dla dziecka?

W momencie, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki poza domem, konieczny jest zakup obuwia. Szczególne znaczenie ma wybór butów do przedszkola i szkoły, ponieważ maluch spędza tam sporo czasu. Jak wybrać buty dla dziecka i na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek.

Jak wybrać buty dla dziecka?

Jakie powinny być buty dla dziecka?

Dobrze dobrane buty dla dzieci pozwalają na prawidłowy i zdrowy rozwój stóp maluszka. Obuwie ma więc spory wpływ na budowę stóp i na sposób, w jaki dziecko wchodzi. Warto wiedzieć o tym, że w pierwszych latach życia stopy tworzone są przez miękką chrząstkę, która niestety jest podatna na deformacje. Takie delikatne stópki dziecięce nie są w pełni ukształtowane, a więc powinny jak najwięcej się ruszać. Kostnienie chrząstki zachodzi między 2 a 4 rokiem życia. Właśnie dlatego buty dla dzieci, także tych starszych, powinny posiadać następujące cechy:

 • elastyczne, bez usztywnienia,
 • bez wkładek profilujących,
 • bez amortyzacji dla małych dzieci, później można wybierać obuwie sportowe z amortyzacją,
 • płaska podeszwa,
 • w kształcie stopy, z dużą ilością miejsca na palce,
 • oddychające, lekkie,
 • wygodne, o co można zapytać już starsze dzieci. 

Dotychczasowe badania wykazały, że nawet połowa dzieci nosi obuwie w złym rozmiarze, ponieważ rodzice nie doceniają tego, jak szybko rosną małe stópki. Właśnie dlatego ważną i podstawową zasadą jest kupowanie butów nieco większych, a dodatkowo zawsze należy sprawdzić, czy jest trochę miejsca między dużym palcem u stopy dziecka a zakończeniem buta. 

Na co zwrócić uwagę kupując buty dla dziecka?

Wybierając buty dla dziecka należy zdecydować się oczywiście na zakup zupełnie nowego obuwia. Nie wchodzi w grę dziedziczenie butów po starszym rodzeństwie, ponieważ niestety może się to źle odbić na stopach malucha. Buty zawsze są rozchodzone, mogą nieco zmienić swój kształt, a dodatkowo u dziecka może pojawić się wada stóp lub chodu. Przed wejściem na stronę internetową sklepu lub wyjściem na zakupy, należy zmierzyć stopę dziecka. Do pomiarów należy dodać od 5 do 10 milimetrów, aby but był nieco większy. W przypadku dzieci, najlepszym rozwiązaniem jest zakup obuwia w sklepie stacjonarnym. W sytuacji, gdy sklepy w galeriach są zamknięte, warto wybrać się do centrum miasta, czy też na handlową ulicę. W przypadku, gdy wszystkie sklepy są pozamykane, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skanera esize lub z tabeli rozmiarów na stronie internetowej. Zawsze można zdecydować się na zamówienie dwóch różnych rozmiarów obuwia, a później jeden można zwrócić lub zostawić dla dziecka na przyszłość (na przykład za kilka miesięcy). Należy kontrolować rozmiar stopy dziecka i co jakiś czas sprawdzać, czy zakupione buty nie są już za małe. Niestety, gdy tak się stanie, pora na nowy model obuwia. Warto jednak pamiętać o tym, że dobrze dobrane buty malucha wpływają na jego zdrowie, a także sposób, w jaki ukształtują się stopy. 

Dodatkowe porady i wskazówki 

Przygotowaliśmy także garść dodatkowych porad, dotyczących zakupu butów dla dziecka. Oto one:

 • mierz stopę dziecka co dwa - trzy miesiące, nie ryzykuj, że maluch chodzi w za małych butach,
 • dla dzieci, które dopiero co stawiają swoje pierwsze kroki, wybieraj „roczki", czyli buty z cholewką ponad kostkę, które stabilizują stopę,
 • sandałki kupuj większe o około 5 milimetrów, aby stopa dziecka nie stykała się z podłożem -takie obuwie zwykle po wakacjach będzie już do wyrzucenia, ponieważ przez kolejny rok stopa dziecka znacznie urośnie,
 • czubki butów powinny być zaokrąglone,
 • w przypadku dziewcząt nie wybieraj butów na obcasie, co dotyczy nastolatek do 15 roku życia, ponieważ wpływa to niekorzystnie na kręgosłup,
 • pozwalaj dziecku na bieganie po miękkim podłożu, na przykład trawie, 
 • sprawdź elastyczność podeszwy i rozwiązanie antypoślizgowe. 

Wybór butów dla dziecka ma naprawdę duże znaczenie, dlatego warto zadbać o to, aby były one wygodne, komfortowe i zdrowe dla malucha. 

fot.
materiały partnera