Jak prawidłowo wybrać i nosić plecak?

Z badań przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach w całej Polsce przez Państwową Inspekcję Sanitarną wiemy, że co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg.

Jak prawidłowo wybrać i nosić plecak?

Noszenie zbyt dużej ilości kilogramów może doprowadzić do chronicznych chorób, które mogą pozostać z uczniem przez całe życie. Zgodnie z zaleceniami waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała ucznia.  Ta rada wydaje się prosta, ale jak ją przełożyć na praktykę?

„Lekki Tornister” to program skierowany do nauczycieli, rodziców i opiekunów, dzieci i mediów. Celem tej akcji jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy oraz działanie na rzecz zdrowych kręgosłupów. W szkołach prowadzone są lekcje i spotkania edukacyjne. Aktywne placówki mają również szansę w ramach programu, otrzymać szafki szkolne (3 tys. skrytek jest już w użyciu).

Kolejna kampania poświęcona tej tematyce została stworzona przez zespół ShopAlike.pl, który przygotował infografikę „Jak wybrać plecak?”. Dowiemy się z niej praktycznych wskazówek o tym, jak wybrać i nosić tornister, oraz co warto na ten temat wiedzieć.

Charakterystyka plecaka

Dodatkowe kieszenie - Główna komora plecaka służy do rozprowadzenia ciężaru. Zewnętrzne kieszenie powinny być używane do przechowywania rzeczy lekkich.
Uchwyt - Pozwala łatwo i sprawnie podnosić plecak albo w przypadku tornistra na kółkach – dodatkowo przenosić go i łatwiej trzymać.  
Kółka -  Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu stawów czy ramion jest wybór produktu na kółkach.  
Dodatkowe paski - Paski i klamry, przykładowo na wysokości talii, pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru tornistra – z pleców na biodra. .
Szelki - Szerokie i odpowiednio wzmocnione szelki plecaka równomiernie rozkładają jego ciężar i zapobiegają bólowi ramion.

Co mogą zrobić uczniowie?

  • Używaj obu pasków do noszenia plecaka
  • Miej zawsze wyprostowane plecy
  • Wybierz najwygodniejszy sposób noszenia plecaka
  • Noś plecak z miękkimi, watowanymi szelkami
  • Rozłóż ciężar plecaka, wykorzystując wszystkie jego kieszenie
  • Zachowaj prawidłową postawę ciała podczas siedzenia, a także zdejmowania czy zakładania plecaka
  • Rób ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające mięśnie

Więcej wskazówek znajduje się na infografice poniżej.

jak wybrać plecak dla dziecka

fot.
Fotolia, materiały partnera