Jak pielęgnować skórę noworodka?

Dziecięca skóra znajduje się w stadium nieustannego rozwoju od okresu płodowego aż do 3. roku życia. Dopiero wówczas tak swoją budową, jak i sposobem funkcjonowania przypomina skórę dorosłego człowieka. W jaki sposób należy dbać o skórę noworodka?

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Kluczowe zasady odnośnie pielęgnacji skóry dziecka

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, co jest związane z faktem, że nie są w niej jeszcze rozwinięte mechanizmy ochronne typowe dla skóry osoby dorosłej. W związku z tym, priorytetem powinno być unikanie podrażnień i uszkodzeń naskórka oraz zapobieganie im. Skóra malucha może być kilkukrotnie cieńsza od skóry dorosłego. Z łatwością przepuszcza ona zarówno korzystne, jak i szkodliwe czynniki zewnętrzne, co sprawia, że jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju urazy czy zakażenia. Skóra dziecka powinna być utrzymywana w odpowiedniej czystości. Malucha przewijać należy po każdym wypróżnieniu, okolice wrażliwe takie, jak twarz, szyja, pachy, pachwiny i fałdy skóry powinny być myte co najmniej dwa razy dziennie, a kąpiele powinny odbywać się co jeden, maksymalnie dwa dni.

By utrzymać skórę dziecka w odpowiedniej kondycji, poza oczyszczaniem wskazana jest stosowana ochrona, mająca na celu utrzymanie jej naturalnej gładkości i sprężystości. Nawet jeżeli nie znajdują się na niej żadne otarcia, należy ją stosownie natłuszczać i zapewniać ochronę przed wysuszeniem, ponieważ znacznie szybciej niż ma to miejsce u osób dorosłych traci ona wilgoć.

Maluch do codziennej pielęgnacji nie potrzebuje zbyt wielu specyfików. Do codziennej kąpieli odpowiednie będzie mydło dla dzieci. Taki produkt powinien być delikatny, nieuczulający i mieć odczyn pH neutralny dla skóry - kostka myjąca Baby Dove sprawdzi się do tego celu idealnie. Kąpiel dziecka powinna trwać około 5-10 minut, a woda, w której myjemy malucha – temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Zbyt długie pluskanie się w wanience, w szczególności w zbyt ciepłej wodzie, wysusza skórę dziecka, naruszając jej ochronny płaszcz lipidowy. Po kąpieli, dziecko dokładnie osuszamy i smarujemy okolice pieluszkowe kremem przeciw odparzeniom. Baby Dove Krem przeciw odparzeniom z linii Rich Moisture jest dobrym przykładem takiego preparatu, w ciągu kilku sekund przywraca naturalne pH chroniąc maluszka przed pieluszkowym zapaleniem skóry.

Więcej informacji na temat wspominanych kosmetyków z serii Baby Dove (cena, skład i sposób działania) można znaleźć na stronie influencerki, mamy trójki dzieciaków i specjalistki ds. kosmetologii: https://www.kosmetomama.pl/baby-dove-recenzja-skory-dziecka-linia-nawilzajaca-skory-wrazliwej/.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka?

Formuły produktów powinny być proste. Warto, aby w składzie kosmetyku dla dziecka znajdowały się łagodne składniki oczyszczające i nawilżające. Jeżeli skóra naszego dziecka jest bardzo wrażliwa i ma tendencję do podrażnień – swędzi i łuszczy się, warto sięgnąć po produkty specjalnie dla niej przeznaczone.

Takie preparaty mają za zadanie zapewnić skórze maluszka odpowiedni poziom nawilżenia uzupełniając podatną na uszkodzenia zewnętrzną warstwę skóry i jednocześnie kojąc podrażnienia. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które można stosować już od pierwszego dnia życia – szampony, płyny do kąpieli oraz chusteczki pielęgnacyjne. Wybierając je należy zwrócić uwagę, by były przebadane klinicznie, posiadały hipoalergiczne formuły i neutralne pH.

Jak chronić skórę dziecka w sezonie letnim?

Maluchów nie należy wystawiać na długotrwałe działanie promieni. Dziecięca skóra ze względu na nie w pełni wykształcone mechanizmy obronne, jest słabiej chroniona przed promieniowaniem UV od skóry osoby dorosłej. Spacery powinny odbywać się w porach dnia, gdy ekspozycja promieni słonecznych jest mniejsza, czyli przed godz. 11:00 i po 15:00. Pierwszą barierą przeciwsłoneczną dla dziecka powinno być ubranie. Latem najlepiej sprawdzi się tu odzież lekka, bawełniana, przewiewna, która będzie zakrywała ręce i nogi. Konieczne będzie również nakrycie głowy w postaci czapki z daszkiem albo kapelusza. Przed wyjściem z domu skórę (zarówno osłonięte, jak i odsłonięte partie) należy posmarować obficie kremem z filtrem o właściwości faktora SPF powyżej 20. Podczas spacerów i zabawy najlepiej, by dziecko przebywało w cieniu drzew. Bardzo pomocna okazać może się również przypięta do wózka parasolka. Pamiętać należy także o regularnym powtarzaniu aplikacji kremu na skórę, jako że ubranie oraz pot powodują ścieranie warstwy ochronnej.

Ochrona skóry malucha latem

W sezonie zimowym, przed wyjściem z domu skórę dziecka należy posmarować tłustym kremem o właściwościach ochronnych i pielęgnacyjnych. Przy zakupie należy upewnić się, że w jego składzie nie znajduje się woda. Ze spaceru należy zrezygnować wówczas, gdy temperatura powietrza spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Dziecko należy ubrać tak, by było mu ciepło, ale żeby jednocześnie się nie przegrzewało. To, czy wybraliśmy odpowiedni strój możemy sprawdzić po ciepłocie jego nóg, karku oraz ramion, a nie jak wiele osób sądzi, rąk. Ubranie powinno umożliwiać maluchowi swobodne poruszanie się.

fot.
materiały partnera/art sponsorowany