Jak otrzymać odszkodowanie za fotelik dziecięcy po wypadku?

Brałeś udział w kolizji lub wypadku, podczas gdy w Twoim samochodzie zamontowany był fotelik dziecięcy? Konieczna będzie jego wymiana, nawet jeśli uszkodzenie nie jest widoczne. Podpowiadamy od kogo będziesz mógł otrzymać odszkodowanie.

fotelik samochodowy dziecko

Foteliki dziecięce to specjalistyczny sprzęt, który ma za zadanie chronić dzieci podczas podróży. Producenci apelują, aby wymienić fotelik na nowy po kolizji lub wypadku, nawet jeśli nie wygląda na uszkodzony, ponieważ traci swoje właściwości ochronne. Tymczasem zakup nowego, to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jak się przed nim uchronić?

Nowy fotelik od producenta

Większość producentów fotelików samochodowych oferuje możliwość wymiany uszkodzonego fotelika na nowy. Wystarczy zanieść do sklepu uszkodzony fotelik wraz z paragonem zakupu oraz dokumentem potwierdzającym udział w kolizji i/lub wypadku (np. protokół zdarzenia drogowego z policji).

Producenci fotelików uczestniczący w programie wymiany na nowe po wypadku lub kolizji, dokładnie określają zasady postępowania oraz formalności związane z ich wymianą. Wśród producentów, którzy wymieniają foteliki na nowe znajdują się między innymi: Recaro, Baby Design, Espiro, Kiddy, BeSafe, Avionaut, Maxi Cosi.

Odszkodowanie z OC sprawcy

Jeżeli fotelik samochodowy uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji lub wypadku nie z Twojej winy, możesz ubiegać się o odszkodowanie na zakup nowego sprzętu z OC sprawcy zdarzenia. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawem, zatem nie ma znaczenia, gdzie i za ile kupiłeś polisę (sprawdź na kalkulator OC najtaniejuagenta.pl, gdzie kupisz najtańsze ubezpieczenie).

Wystarczy posiadać dokument potwierdzający, iż podczas zdarzenia drogowego fotelik był w samochodzie – pomocny będzie protokół wypadku, notatka policyjna lub oświadczenie uczestników kolizji. Przydatna może się okazać również dokumentacja fotograficzna, zwłaszcza jeśli fotelik ma widoczne uszkodzenia mechaniczne.

Dość ważnym dokumentem jest również dowód zakupu fotelika samochodowego, bo w przypadku jego braku, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko w oparciu o szacunkową wartość fotelika. Pamiętaj również, aby nie wyrzucać fotelika dziecięcego – agent ubezpieczeniowy może chcieć dokonać oględzin lub towarzystwo poprosi Cię o wysłanie fotelika na jego adres.

Co w sytuacji, gdy jesteś sprawcą kolizji?

Byłeś sprawcą wypadku lub kolizji, a producent fotelika nie gwarantuje jego wymiany? Pomocne może okazać się dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę fotelika w ramach AC nie tylko w przypadku jego uszkodzenia, ale również kradzieży. Zwróć jednak uwagę na szczegółowe zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) autocasco. Część ubezpieczycieli gwarantuje np. zwrot kosztów na zakup nowego sprzętu już w wariancie podstawowym. Niektóre traktują fotelik dziecięcy jako wyposażenie dodatkowe. Są i takie, w których będziesz musiał wykupić dodatkowy wariant ochrony (sprawdź ubezpieczenie ac na najtaniej u agenta).

Podsumowując:

  1. Wymień fotelik na nowy, nawet po drobnej stłuczce.
  2. Część producentów fotelików umożliwia nieodpłatną wymianę fotelika na nowy.
  3. Odszkodowanie za zakup nowego fotelika otrzymasz z OC sprawcy kolizji lub polisy AC.
  4. Aby otrzymać odszkodowanie za fotelik z AC, polisa musi mieć odpowiedni zakres.
fot.
materiały partnera/art sponsorowany