Rodzinne wycieczki rowerowe to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu z bliskimi. I wcale nie musisz rezygnować z takiej formy wspólnego relaksu, nawet gdy Twój kilkulatek nie potrafi jeszcze jeździć na rowerze lub w przejażdżce ma uczestniczyć kilkumiesięczne dziecko. Są na to dwa rozwiązania… Ale które z nich będzie lepsze? Przyczepka rowerowa czy fotelik? Jedno i drugie ma oczywiście swoje plusy i minusy, z którymi warto wnikliwie zapoznać się jeszcze przed zakupem. Rozważając, czy wybrać fotelik rowerowy czy przyczepkę musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, związanych nie tylko z wygodą rowerzysty i malucha, ale również z jego bezpieczeństwem. Nie czekaj, aż Twoje pociechy zaczną samodzielnie jeździć na rowerze. Zorganizuj rodzinne przejażdżki rowerowe z wykorzystaniem odpowiednich środków komunikacji dla dzieci – przyczepek lub fotelików. Twój zakup nie powinien być jednak przypadkowy! W zakupowych rozważaniach „przyczepka czy fotelik rowerowy” weź pod uwagę istotne kryteria, takie jak wiek dziecka, bezpieczeństwo, komfort malucha oraz rodzaj podłoża, po którym będziesz się przemieszczać.
Sponsorowany
Pierwsza przejażdżka – przyczepka czy fotelik?
Kiedy tak naprawdę możesz zorganizować pierwszą wyprawę rowerową z maluszkiem? Nie da się określić sztywnej granicy wiekowej, ale przyjmuje się pewne założenia dla fotelików i pewne dla przyczepek. Wiek dziecka i związany z nim stopień rozwoju ruchowego ma bowiem niemałe znaczenie w rozstrzygnięciu dylematu, co będzie lepsze – fotelik czy przyczepka rowerowa?
- Przyczepka rowerowa – w przyczepce można przewozić dziecko, które potrafi już samodzielnie siadać, czyli ok. 8-miesięczne.
- Fotelik rowerowy – natomiast fotelik będzie odpowiedni dla dziecka, które potrafi już nie tylko samodzielnie siadać, ale również utrzymywać stabilną pozycję, w tym dobrze trzymać głowę. Czyli dla dziecka minimum rocznego. Choć wiele zależy od stopnia jego rozwoju, dlatego przy niektórych fotelikach znajdziesz informację, że jest to produkt dla dzieci od 9 miesięcy.
Pamiętaj, że podane przedziały wiekowe są jedynie orientacyjne. Niektórzy za minimum, zarówno dla przyczepek, jak i fotelików, przyjmują nawet wiek półtora roku. Najważniejsze, by obserwować dziecko, jego rozwój ruchowy, ale i chęć do wycieczek rowerowych.
Bezpieczniejszy fotelik rowerowy czy przyczepka?
Bezpieczeństwo podczas wycieczki rowerowej to oczywiście podstawa. Choć producenci sprzętu dokładają wszelkich starań, by zarówno przyczepki, jak i foteliki zapewniały jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dla malucha, to wiele zależy od tego, w jaki sposób i po jakim terenie jeździmy. Przyjmuje się, że przyczepka rowerowa dla dzieci, w razie ewentualnej kolizji, zapewni maluchowi większą ochronę niż fotelik. Z uwagi na to, że przyczepka dziecięca stanowi swego rodzaju „klatkę ochronną”, posiadającą stelaż i wyposażoną w pasy. Nawet, gdy rower, który ciągnie przyczepkę wywróci się, to sama przyczepka pozostanie w pozycji stojącej, a to dzięki zaczepowi kulowemu. Inaczej będzie w przypadku fotelika rowerowego. Gdy rowerzysta przewróci się, na przykład na piaszczystym terenie, to wraz z rowerem przechyli się także fotelik z dzieckiem.
Wiele zależy również od samej infrastruktury i terenu. Jeśli masz do dyspozycji ścieżki rowerowe, to równie bezpiecznie będzie przewozić dziecko zarówno w przyczepce, jak i w foteliku. Jeżeli wycieczka obejmuje odcinki szosą czy ulicą, postaw na fotelik, a jeśli ma być to dłuższa przejażdżka po lesie, wybierz przyczepkę.
Komfort jazdy w przyczepce a w foteliku
Co będzie bardziej komfortowe dla dziecka? Przyczepka rowerowa czy fotelik? Dobrze wykonany fotelik to taki, w którym dziecko nie odczuwa a ż nadto niewielkich nierówności terenu, choć na bardzo nierównej drodze może oczywiście podskakiwać. Taki fotelik można zamontować z przodu lub z tyłu roweru, a każda z tych opcji to możliwość rozmowy z dzieckiem podczas przejażdżki. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko przysypia podczas takich wycieczek rowerowych. Dlatego też foteliki do roweru zalecane są raczej dla starszych dzieci, które nie drzemią tak często jak te młodsze, ale wolą rozmawiać z rodzicami i podziwiać okolice. Warto zwrócić uwagę na tylne foteliki Urban Iki oraz przednie foteliki rowerowe Thule. Oba rodzaje wyposażone są w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, regulowany podnóżek i wygodne siedzisko wyścielane miękką gąbką. Foteliki marki Thule posiadają dodatkowo amortyzację i wykonane są z wodoodpornych materiałów.
Z kolei przyczepka rowerowa to wyjątkowo wygodny środek transportu dla młodszego dziecka. Jest tam komfortowe siedzisko i sporo miejsca na nogi. W przyczepce znajdzie się także miejsce na zabawki, picie i przekąski. Ważne, by była ona amortyzowana, dzięki czemu mały pasażer nie będzie odczuwał żadnych niedogodności związanych z nierównością terenu. Przyczepka ma także moskitierę oraz osłonkę od słońca i deszczu. To idealne rozwiązanie dla mniejszych dzieci, które lubią przysypiać w czasie podróży. I w tym przypadku wiele zależy od wybranego modelu. Przyczepka rowerowa Thule Chariot posiada regulowane oparcie siedzenia, kabinę z osłoną przeciwsłoneczną i wyjmowanymi oknami oraz regulowane otwory wentylacyjne.
Podsumowanie rozważań: przyczepka czy fotelik rowerowy?
Decyzja fotelik czy przyczepka rowerowa wcale nie jest taka prosta. Twój wybór powinien być uzależniony od paru ważnych kryteriów: wieku dziecka, rodzaju i długości wycieczek rowerowych, a także terenu, po którym zamierzasz się poruszać. Na dłuższych wyprawach, w leśnych warunkach czy po polnych drogach, lepiej sprawdzą się przyczepki rowerowe dla dzieci, tym bardziej dla tych młodszych, które nie potrafią jeszcze stabilnie siedzieć. Z kolei foteliki rowerowe to dobra opcja dla starszaków potrafiących utrzymywać stabilną pozycję ciała, lubiących rozmawiać podczas przejażdżek i podziwiać widoki. Fotelik do roweru dla dzieci lepiej sprawdzi się w czasie jazdy, która obejmuje odcinki ulicą lub szosą.