Dlaczego pieluszka przecieka, wbrew obietnicom producentów? I jak rozwiązać ten problem bez względu na to czy używasz pieluszek jedno czy wielorazowych. My wiemy na co musisz zwrócić uwagę
Mokra pieluszka, mokre dziecko, mokry materac – takie okoliczności mogą skutecznie zepsuć humor, szczególnie gdy sytuacja powtarza się już któryś raz z rzędu. Dlaczego pieluszka przecieka, wbrew obietnicom producentów? I jak rozwiązać problem przeciekającej pieluchy?
Obecnie produkowane pieluszki są bardzo chłonne – i najczęściej wystarczają, aby dziecko budziło się suchuteńkie. Jeśli jednak jest inaczej, przyczyna może tkwić w naszych błędach. Warto po kolei przeanalizować najczęstsze z nich – zarówno, gdy korzystamy z jedno jak i z wielorazówek.
Przyczyny przeciekania pieluchy jednorazowej
Za mała pieluszka
Czyli gdy nieco za mocno przyzwyczailiście się do jednego rozmiaru pieluchy ;-). Zbyt mała pieluszka nie „otula” odpowiednio całej pupy, a jej chłonność dopasowana jest do organizmu mniejszego dziecka. Skutkuje to niczym innym, jak szybkim przeciekaniem pieluchy – może się nawet zdarzyć, że pieluszka będzie wręcz pęknięta od nadmiaru wilgoci.
Jeśli nie masz jeszcze wprawy w kupowaniu pieluszek, może zaskoczyć cię to, że niekoniecznie powinnaś traktować „na poważnie” wagę dziecka wskazaną na opakowaniu. Jeśli np. korzystasz z „trójek”, czyli najczęściej tych od 5-9 kg, to wcale nie znaczy, że musisz czekać, aż dziecko przekroczy tę wagę, by kupić „czwórki”. Spokojnie możesz to zrobić, gdy malec będziesz ważył już 7-8 kilogramów.
Za duża pieluszka przecieka bokiem
Czyli scenariusz odwrotny – przedobrzyliście na zakupach pieluszkowych. W tym wypadku pieluszka będzie niewystarczająco obciskać pupę dziecka i nie zmieni tego nawet bardzo ciasne jej zapięcie. W efekcie do wyciekania dojdzie w pachwinach, a pieluszka nie będzie wcale wyglądała na bardzo nasiąkniętą. Odłóż to opakowanie „na później” i kup mniejszy rozmiar.
Niezbyt chłonny produkt
Tak, jak wspomnieliśmy, obecnie produkowane pieluszki mają wysoką chłonność. Jak jednak bywa to z każdym produktem, tak i tutaj może znaleźć się „czarna owca”, czyli felerne pieluszki. Najczęściej są nimi te wyjątkowo tanie, przy produkcji których oszczędza się na materiałach. Spróbuj innej marki – nie muszą być to wcale najdroższe na rynku pieluszki, ale po prostu inne.
Dziecko zbyt dużo pije w nocy
W niektórych sytuacjach nawet najlepsza i najbardziej chłonna pieluszka nie zda egzaminu. Mówimy o przypadku, w którym spore już dziecko (np. ważący 14 kg półtoraroczniak) pije w nocy trzy duże butelki mleka. Czasem dzieje się tak w wyjątkowych okolicznościach (np. malec choruje), a czasem jest to skutek przyzwyczajenia się dziecka do nocnych posiłków.
Jeśli problem brzmi ci znajomo, to nie licz na znalezienie super chłonnych pieluch – musisz po prostu nauczyć swoje dziecko, że noc służy do spania, a nie do jedzenia. Będzie to lepsze dla jego zdrowia… i dla materaca ;-).
Przyczyny przeciekania pieluchy wielorazowej
Coraz częściej zastępujemy pieluszki jednorazowe - wielorazówkami. Co w sytuacji, gdy i ten produkt nie spełnia naszych oczekiwań? Dlaczego pieluchy wielorazowe przeciekają?
Niewłaściwie wyprany wkład
Jeśli używasz bardzo dużo kremu do pielęgnacji pupy maluszka, na powierzchni wkładu pieluszki wielorazowej może powstać tłusty „film”. Pranie w pralce może nie wystarczać do jego usunięcia, a jego obecność będzie zmniejszała chłonność pieluszki.
Rozwiązanie jest dość proste – najpierw wypierz ręcznie wkłady, używając do tego środka odtłuszczającego (np. płynu do mycia naczyń). Potem wypierz je dwukrotnie w pralce. W ten sposób pozbędziesz się tłustej warstwy. Nie zapomnij też o używaniu mniejszej ilości kremu!
Niedopasowanie kształtu lub rozmiaru pieluszki
Jeżeli wielorazówka, której używamy, będzie wywijać się w niektórych miejscach, nie zda egzaminu. Dlatego upewnij się, że pieluchy wielorazowe są odpowiednio uszyte i mają właściwy rozmiar. W razie potrzeby kup nowe.
Mało chłonny wkład
Jeśli malec sporo siusia w nocy, podstawowy wkład w pieluszkach wielorazowych może okazać się niewystarczający. Szczególnie, jeśli jest on zrobiony z mało chłonnej tetry (bardziej chłonne są wkłady z weluru albo bambusowej froty). Dokup kilka sztuk odpowiedniego wkładu i używaj ich jako dodatkowych, właśnie na nocZwróć też uwagę czy pieluszki, które kupujesz są dostosowane do płci dziecka. Niektórzy producenci mają specjalne pieluchy lub wkłady do nich - inne dla dziewczynek i inne dla chłopców.