Znowu mokro! Znasz to? Sprawdź dlaczego pieluszka przecieka i jak to zmienić.

Dlaczego pieluszka przecieka, wbrew obietnicom producentów? I jak rozwiązać ten problem bez względu na to czy używasz pieluszek jedno czy wielorazowych. My wiemy na co musisz zwrócić uwagę

dlaczego pielucha przecieka

Mokra pieluszka, mokre dziecko, mokry materac – takie okoliczności mogą skutecznie zepsuć humor, szczególnie gdy sytuacja powtarza się już któryś raz z rzędu. Dlaczego pieluszka przecieka, wbrew obietnicom producentów? I jak rozwiązać problem przeciekającej pieluchy?

Obecnie produkowane pieluszki są bardzo chłonne – i najczęściej wystarczają, aby dziecko budziło się suchuteńkie. Jeśli jednak jest inaczej, przyczyna może tkwić w naszych błędach. Warto po kolei przeanalizować najczęstsze z nich – zarówno, gdy korzystamy z jedno jak i z wielorazówek.

Przyczyny przeciekania pieluchy jednorazowej

  • Za mała pieluszka

Czyli gdy nieco za mocno przyzwyczailiście się do jednego rozmiaru pieluchy ;-). Zbyt mała pieluszka nie „otula” odpowiednio całej pupy, a jej chłonność dopasowana jest do organizmu mniejszego dziecka. Skutkuje to niczym innym, jak szybkim przeciekaniem pieluchy – może się nawet zdarzyć, że pieluszka będzie wręcz pęknięta od nadmiaru wilgoci.

Jeśli nie masz jeszcze wprawy w kupowaniu pieluszek, może zaskoczyć cię to, że niekoniecznie powinnaś traktować „na poważnie” wagę dziecka wskazaną na opakowaniu. Jeśli np. korzystasz z „trójek”, czyli najczęściej tych od 5-9 kg, to wcale nie znaczy, że musisz czekać, aż dziecko przekroczy tę wagę, by kupić „czwórki”. Spokojnie możesz to zrobić, gdy malec będziesz ważył już 7-8 kilogramów.

  • Za duża pieluszka przecieka bokiem

Czyli scenariusz odwrotny – przedobrzyliście na zakupach pieluszkowych. W tym wypadku pieluszka będzie niewystarczająco obciskać pupę dziecka i nie zmieni tego nawet bardzo ciasne jej zapięcie. W efekcie do wyciekania dojdzie w pachwinach, a pieluszka nie będzie wcale wyglądała na bardzo nasiąkniętą. Odłóż to opakowanie „na później” i kup mniejszy rozmiar.

  • Niezbyt chłonny produkt

Tak, jak wspomnieliśmy, obecnie produkowane pieluszki mają wysoką chłonność. Jak jednak bywa to z każdym produktem, tak i tutaj może znaleźć się „czarna owca”, czyli felerne pieluszki. Najczęściej są nimi te wyjątkowo tanie, przy produkcji których oszczędza się na materiałach. Spróbuj innej marki – nie muszą być to wcale najdroższe na rynku pieluszki, ale po prostu inne. 

  • Dziecko zbyt dużo pije w nocy

W niektórych sytuacjach nawet najlepsza i najbardziej chłonna pieluszka nie zda egzaminu. Mówimy o przypadku, w którym spore już dziecko (np. ważący 14 kg półtoraroczniak) pije w nocy trzy duże butelki mleka. Czasem dzieje się tak w wyjątkowych okolicznościach (np. malec choruje), a czasem jest to skutek przyzwyczajenia się dziecka do nocnych posiłków.

Jeśli problem brzmi ci znajomo, to nie licz na znalezienie super chłonnych pieluch – musisz po prostu nauczyć swoje dziecko, że noc służy do spania, a nie do jedzenia. Będzie to lepsze dla jego zdrowia… i dla materaca ;-).

Przyczyny przeciekania pieluchy wielorazowej

Coraz częściej zastępujemy pieluszki jednorazowe - wielorazówkami. Co w sytuacji, gdy i ten produkt nie spełnia naszych oczekiwań? Dlaczego pieluchy wielorazowe przeciekają?

  • Niewłaściwie wyprany wkład

Jeśli używasz bardzo dużo kremu do pielęgnacji pupy maluszka, na powierzchni wkładu pieluszki wielorazowej może powstać tłusty „film”. Pranie w pralce może nie wystarczać do jego usunięcia, a jego obecność będzie zmniejszała chłonność pieluszki.

Rozwiązanie jest dość proste – najpierw wypierz ręcznie wkłady, używając do tego środka odtłuszczającego (np. płynu do mycia naczyń). Potem wypierz je dwukrotnie w pralce. W ten sposób pozbędziesz się tłustej warstwy. Nie zapomnij też o używaniu mniejszej ilości kremu!

  • Niedopasowanie kształtu lub rozmiaru pieluszki

Jeżeli wielorazówka, której używamy, będzie wywijać się w niektórych miejscach, nie zda egzaminu. Dlatego upewnij się, że pieluchy wielorazowe są odpowiednio uszyte i mają właściwy rozmiar. W razie potrzeby kup nowe.

  • Mało chłonny wkład

Jeśli malec sporo siusia w nocy, podstawowy wkład w pieluszkach wielorazowych może okazać się niewystarczający. Szczególnie, jeśli jest on zrobiony z mało chłonnej tetry (bardziej chłonne są wkłady z weluru albo bambusowej froty). Dokup kilka sztuk odpowiedniego wkładu i używaj ich jako dodatkowych, właśnie na nocZwróć też uwagę czy pieluszki, które kupujesz są dostosowane do płci dziecka. Niektórzy producenci mają specjalne pieluchy lub wkłady do nich - inne dla dziewczynek i inne dla chłopców.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia