Biegunka u niemowlaka - jakie mogą być przyczyny?

W przypadku biegunki organizm traci dużo płynów. Może to być szczególnie groźne dla niemowląt i małych dzieci. Kiedy mówimy o biegunce? Jeśli wypróżnienia następują znacznie częściej niż zwykle, stolec jest bardziej płynny, niż wynikałoby to z trawienia i sposobu odżywiania, a ponadto pachnie nieprzyjemnie, mamy do czynienia z biegunką. Jakie mogą być jej przyczyny?

spiace niemowle

Infekcja jako główny powód biegunek u niemowląt

Biegunka zawsze wiąże się z utratą płynów i soli, co prowadzi do odwodnienia organizmu, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. To dlatego przedłużające się rozwolnienie może szybko stać się niebezpieczne. Ponieważ liczba wypróżnień u niemowląt wynosi od około czterech do nawet dziesięciu dziennie, to do rodzica należy wychwycenie odstępstw od normy, właściwej dla maluszka.

Najczęstszymi przyczynami biegunki są infekcje jelitowe wywoływane przez różne wirusy i bakterie. U dzieci i niemowląt są to przede wszystkim rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Te patogeny są wysoce zaraźliwe i rozprzestrzeniają się w szczególności poprzez kontakt ze skażonymi powierzchniami, na przykład klamkami drzwi, włącznikami światła czy kranami. Patogeny przenoszone są również z pożywieniem.

Ponadto zepsute jedzenie, niekorzystna dieta, leki lub nietolerancja pokarmowa mogą wywołać rozwolnienie. Biegunka u niemowlaka może towarzyszyć chorobom niezwiązanym z układem pokarmowym, takim jak zapalenie ucha albo zapalenie płuc oraz być powikłaniem po antybiotykoterapii.

Biegunka u niemowlaka może mieć także podłoże natury psychicznej, takie jak stres. W takim przypadku rozwolnienie trwa tylko od jednego do dwóch dni.

Co zrobić, jeśli niemowlę ma biegunkę?

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić rodzic, jeśli maluch ma biegunkę, jest zmierzenie temperatury ciała, ponieważ jednocześnie występująca gorączka i luźny stolec sugerują obecność infekcji. Ważne jest uzupełnienie utraty płynów i elektrolitów. Dziecko musi dużo pić, najlepiej często, ale w małych ilościach. W zależności od wieku dziecka zalecane są różne procedury przyjmowania płynów i soli mineralnych. Niemowlęta powinny nadal być karmione piersią, w przypadku karmienia butelką dziecku należy podawać herbatę z rumianku ze szczyptą soli i łyżeczką glukozy przez sześć do ośmiu godzin zamiast mleka dla niemowląt.

Jeśli dziecko oddaje kilkanaście wodnistych stolców na dobę, mamy już do czynienia z biegunką ostrą. Taki stan, w połączeniu z wymiotami, gorączką oraz wyraźnymi symptomami odwodnienia, takimi jak częste oddawanie małych ilości moczu, sennością i zapadniętymi oczodołami to sytuacja bardzo niebezpieczna. Nie wolno zwlekać z wezwaniem lekarza, ponieważ może być konieczne podanie kroplówki.

Podobnie groźna dla życia jest biegunka, będąca następstwem zatrucia. W takim wypadku w wodnistym stolcu może być widoczna krew, dziecko gorączkuje, wymiotuje, a nawet traci przytomność. Biegunka toksyczna jest wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji.

Jak uniknąć biegunki u niemowlęcia?

Priorytetem powinno być utrzymanie higieny - częste mycie rąk i szczególna czystość. Zasada ta dotyczy wszystkich członków rodziny. Ręce należy dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem po każdym skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluch oraz przed jedzeniem i w trakcie przygotowywania posiłków. Warto skorzystać z oferty szczepień przeciwko rotawirusom. Należy ponadto zapewnić maluszkowi dietę zgodną z jego etapem rozwojowym, a wszystkie zmiany wprowadzać stopniowo i z rozwagą.

fot.
materiały partnera