Po co dziecku zabawa na placu zabaw

Dzieci, przebywając na świeżym powietrzu, korzystają nie tylko z wielu sprzętów, ale przede wszystkim mają okazję do spotkań z rówieśnikami.

plac zabaw dla dzieci

Dzieci, przebywając na świeżym powietrzu, korzystają nie tylko z wielu sprzętów, ale przede wszystkim mają okazję do spotkań z rówieśnikami.

Zalety placu zabaw

Place zabaw spełniają wiele bardzo ważnych funkcji:

 • są na świeżym powietrzu,
 • są świetnym pomysłem na spędzanie czasu wolnego
 • sprawiają dzieciom wiele radości
 • zachęcają do aktywności fizycznej, która jest niezbędna w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego oraz mięśni
 • stwarzają okazję do treningu umiejętności społecznych – dzieci uczą się współpracy, współzawodnictwa i kreatywności. Dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśników, a także nawiązywania relacji. Przy okazji mogą doświadczyć wielu uczuć, nie tylko pozytywnych, ale też negatywnych.
 • sprzyjają pracy układu nerwowego oraz mózgu, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu potrzebnych bodźców
 • dzieci uczą się kontrolować własne ciało, ćwiczą równowagę i koordynację oraz planowanie swoich ruchów
 • stwarzają okazję do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii.

Urządzenia na placach zabaw

Urządzenia umieszczane na placach zabaw nie znajdują się tam przypadkowo. Każde z nich spełnia określoną funkcję.

 • Piaskownica – nie stwarza ograniczeń wiekowych, często bawią się w niej także starsze dzieci. Dotykanie piasku pobudza receptory w rękach i jest całkowicie odmiennym doznaniem od tego podczas zwykłej zabawy. Nawet stawianie babek z piasku ma swoje ukryte znaczenie – doskonali precyzję i koordynację ruchów.
 • Huśtawka – jest dostosowana do wieku użytkowników. Dla najmłodszych (dzieci do lat 3) przeznaczone są stabilne huśtawki z oparciem i poprzeczką zabezpieczającą. Bujanie się na huśtawce ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchów, a także siłę mięśni nóg, tułowia i ramion.
 • Drabinki – świetnie sprzyjają pracy obu półkul mózgowych (dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg). Wspinanie się ćwiczy równowagę, koordynację ruchów i siłę rąk.
 • Karuzela – dla dzieci jest przede wszystkim treningiem utrzymywania równowagi. Rozkręcanie karuzeli wymaga od dziecka włożenia siły i panowania nad ruchem.
 • Zjeżdżalnia – zjeżdżalnie uczą balansowania własnym ciałem (przyjmowania takiej pozycji, żeby prawidłowo zjechać i nie upaść na końcu na pupę). W znacznym stopniu jest więc ćwiczona równowaga. Oczywiście, młodsze dzieci wymagają asekuracji.

Bezpieczeństwo w miejscu zabaw dzieci

O bezpieczeństwie palcu zabaw decyduje jego lokalizacja, ogrodzenie oraz odpowiednie wyposażenie. Umieszczanie urządzeń nie może być przypadkowe, nad całością powinni czuwać specjaliści. Dla rozwoju dziecka ważny jest zarówno rodzaj, wymiar, jak i materiał, z jakiego zostały wykonane sprzęty.

Konstrukcje palców zabaw muszą spełniać szereg warunków (na przykład uniemożliwienie dzieciom poniżej 3.roku życia dostępu do sprzętów przewidzianych dla starszych dzieci).

Bezpieczeństwo w głównej mierze zależy jednak od rodziców i opiekunów. Dzieci mogą mieć trudności z kontrolowaniem ruchów własnego ciała. Asysta dorosłych, szczególnie w przypadku małych dzieci, jest niezbędna.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia