Mężczyznę szybciej rozbudzi natrętna mucha niż płacz dziecka

Zastanawiałaś się, dlaczego Twój małżonek smacznie śpi, gdy ty budzisz się nawet na ciche stękniecie swojego maleństwa, Sprawdź, co ustalili naukowcy. (red.)

mężczyznę obudzi mucha a nie płaczące dziecko

Zastanawiałaś się, dlaczego Twój małżonek smacznie śpi, gdy ty budzisz się nawet na ciche stękniecie swojego maleństwa, niezawodni naukowcy, tym razem brytyjscy zajęli się tą sprawą przy okazji badań nad snem. Sprawdź, co ustalili. (red.)

Śpiącego mężczyznę szybciej rozbudzi natrętna mucha, niż płacz własnego dziecka. Do wniosku takiego doszli naukowcy brytyjscy, badający korzystne właściwości snu. W wyniku tych badań opracowali klasyfikację czynników, które są w stanie zakłócić sen - pisze londyński dziennik "Daily Telegraph".

Należy tu zaznaczyć, że brzęczenie muchy nie jest najważniejszą przyczyną przebudzenia się przedstawiciela silniejszej połowy ludzkości. Znacznie szybciej i częściej mężczyzna przerwie sen, gdy uruchomi się sygnał w samochodzie. Na drugim miejscu wśród takich "nieoczekiwanych budzików" znalazło się "wycie" wiatru. Mucha, która swoimi piruetami ma większe szanse przerwania męskiego snu, niż niespokojne dziecko, zajęła trzecie miejsce na tej liście. Z drugiej strony, dla kobiety nie ma silniejszego dźwięku, który mógłby zakłócić jej senne marzenia, niż płacz jej dziecka.

W jednakowym stopniu drażniąco wpływają na mózg śpiących kobiet i mężczyzn "odgłosy pobliskich chuligańskich rozróbek", a także chrapanie partnera. Oba te czynniki znalazły się niżej w tej klasyfikacji.

Jeden z badaczy-psychologów tak skomentował te oryginalne ustalenia: "Odmienna wrażliwość może odzwierciedlać różnice ewolucyjne, które zmuszają kobiety do większego reagowania na dźwięki, związane z możliwymi zagrożeniami dla ich dzieci. Natomiast mężczyźni nastawieni są na reagowanie na dźwięki, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla całej rodziny". YY

PAP - Nauka w Polsce 2009-12-04

fot.
Fotolia