Jak dobrze fotografować rodzinę w święta? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Przed nami magiczny czas Bożego Narodzenia. Jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Już wkrótce zasiądziemy do wigilijnego stołu, obdarujemy się prezentami i będziemy cieszyć się choinką, wypiekami, ale przede wszystkim bliskością najukochańszych osób. Te chwile warto uwiecznić na zdjęciach. A jak dobrze fotografować rodzinę w święta? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Temat na zdjęcia
Świąteczny czas pełen jest tematów godnych zarejestrowania aparatem fotograficznym. Co najczęściej fotografujemy podczas Bożego Narodzenia? Oczywiście pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl, to zdjęcia rodzinne robione podczas Wigilii. Nie zmarnujemy jednak innych możliwości, które mogą być wspaniałym tematem na świąteczne kadry. Wspaniałe zdjęcia wychodzą również podczas codziennych zajęć, zwłaszcza tych związanych z przygotowaniami do świąt. Takich jak:
- przygotowanie jedzenia na wieczerzę wigilijną (pieczenie ciasta, ciasteczek)
- wspólne robienie ozdób świątecznych
- rodzinne ubieranie choinki
- nakrywanie do stołu wigilijnego
- ...i dzieci wpadające w płacz podczas ubierania ich w odświętne (niewygodne) stroje
Bożonarodzeniowy balans bieli
Cała trudność w zrobieniu dobrych zdjęć świątecznych polega na tym, że większość z nich powstaje w pomieszczeniach i do tego w sztucznym świetle. Bardzo często takie kadry mają dość nienaturalny, pomarańczowy odcień. Jak temu zaradzić? Nic trudnego. Przed rozpoczęciem fotografowania zwróć uwagę na rodzaj światła jakie wypełnia twoje pomieszczenie. Potem w opcjach aparatu wyszukaj Balans bieli (white balance) i odpowiednio dostosuj balans bieli do warunków oświetleniowych (np. na światło żarowe). Jeśli masz aparat, który ma format RAW, możesz poprawić balans bieli później w jednym w programów graficznych.
Rozprosz lub odbij błysk lampy
Inny częsty problem bożonarodzeniowych ujęć dotyczy zdjęć robionych przy użyciu lampy błyskowej. Zazwyczaj takie kadry powstałe przy pomocy błysku z lampy, szczególnie tej wybudowanej w aparat, dają dość niekorzystny rezultat. Twarze gości oświetlone błyskiem lampy wydają się blade i świecące a oczy stają się czerwone. Sposobem na uniknięcie tych niekorzystnych efektów, jest użycie dyfuzora (rozpraszacza, który nakłada się na lampę). Jeśli masz szczęście i jesteś posiadaczem zewnętrznej lampy błyskowej, spróbuj odbijać światło od ścian lub sufitu. Innym sposobem na zmniejszenie wpływu lampy błyskowej i tworzenie ciekawych efektów, jest przełączenie aparatu w „tryb noc". Dzięki temu aparat wybierze dłuższy czas otwarcia migawki, ale wciąż będzie doświetlał otoczenie fleszem. W ten sposób błysk lampy będzie nieco zneutralizowany. Będziesz mógł wyłapać część światła zastanego a błysk lampy uchroni Cię przed rozmazanymi zdjęciami.
Tryb makro i ozdoby świąteczne
Jeżeli w swoim aparacie posiadasz tryb makro, możesz wykorzystać go do robienia interesujących ujęć świątecznych. Ozdoby choinkowe, przybranie stołu, słodycze w misce, szopka, igły ze świątecznego stroika i inne elementy dekoracyjne mogą okazać się wdzięcznymi obiektami fotografii.
Otwarcie prezentów i fotografowanie w trybie ciągłym
Istnieją pewne chwile podczas wieczoru wigilijnego, które dają wspaniałe rokowania na piękne ujęcia. Jednym z nich jest moment otwierania prezentów. Wówczas możesz zarejestrować swoim aparatem pełną gamę emocji, wyrazów twarzy, radości i szczęścia. Szczególnie tych, jakie malują się na twarzach Twoich dzieci. Przełącz na ten czas aparat na tryb zdjęć seryjnych. To umożliwi Ci robienie wielu zdjęć podczas tych krótkich momentów. Uda Ci się zarejestrować wszystko, od wręczenie prezentu, poprzez emocje związane z jego rozpakowaniem oraz do radości (lub czasami rozczarowania) po odpakowaniu prezentu. Nie zapomnij uwiecznić również na zdjęciu emocji tych osób, które dają prezent.
Sposób na udane zdjęcie grupowe
Jednym z najbardziej popularnych typów ujęć podczas Bożego Narodzenia jest "zdjęcie grupowe" i nic w tym dziwnego. Przecież właśnie Boże Narodzenie jest jednym z niewielu świąt w roku, w którym spotykamy się w większym gronie (dziadkowie, ciocie, wujkowie, kuzyni itp.) Zazwyczaj takie zdjęcia robi się pod koniec wieczoru, kiedy wszyscy goście są już zmęczeni biesiadowaniem. Jeżeli chcesz mieć gwarancję dobrego ujęcia, poproś gości o pozowanie do niego na początku przyjęcia.
Pomysł na fotografowie świątecznych światełek.
Czy kiedyś zastanawialiście się jak wykonać taki magiczny efekt tła?
W literaturze przedmiotu takie piękne rozmazane tło nosi nazwę bokeh (czyt.boke). Recepta na tego typu tło jest dość prosta.
Ustaw swoje dziecko tak, żeby w tle znajdowały się migające światełka, np. choinki. Skorzystaj z priorytetu przesłony (A/Av). Ustaw najniższą przesłonę np. f/2.8 lub f/ 4. I ustaw ostrość na modelu, a światełka na choince lub na sznurze lampek choinkowych umieszczonym w tle za Twoim modelem, same się "rozmyją". Pamiętaj, żeby zadbać wcześniej o dobre oświetlenie pokoju i wyłączyć lampę błyskową. Prawda, że proste? Pamiętajcie, że zmiana odległości między Wami a Waszym tematem sprawi, że bokeh będzie za każdym razem inaczej wyglądał.
Teraz pora na Twoje eksperymenty i próby, wykorzystaj ten czas na piękne zdjęcia! Kolejna tego typu szansa dopiero za rok.
Zdjęcia Mam Akademii: Desoleil Photography ( fot. 1), Dorota Raczyńska (fot. 2), Joanna Sarnowska (fot. 3), Lena Błachowicz (fot. 4), Katarzyna Mazur (fot.5), Anna Michalewicz (fot.6)