Kurs fotografii dziecięcej (3): Co może zepsuć najwspanialsze zdjęcie.

Kilka słów o tym co może popsuć najlepsze zdjęcie, na co zwracać uwagę robiąc zdjęcia naszym maluchom, by pamiątka była doskonała.

co może zepsuć zdjęcie

Kilka słów o tym co może popsuć najlepsze zdjęcie, na co zwracać uwagę robiąc zdjęcia naszym maluchom, by pamiątka była doskonała.

Ostatnio na skrzynkę mailową dostałam od znajomych link do galerii fotograficznej  ich dwumiesięcznej córeczki. Lubię oglądać zdjęcia maluszków, dlatego od razu zabrałam się za przeglądanie nowej kolekcji fotografii.

Przypadek kosza i żelazka

Muszę przyznać, że córeczka znajomych, mała Ala  jest prześlicznym dzieckiem i jako model spisała się znakomicie. Widać było, że znajomi włożyli wiele pracy i poświęcili dużo czasu na to,  by „złapać” malucha w obiektyw w dość nietypowych i zabawnych pozach. Niektóre zdjęcia oglądałam z prawdziwą przyjemnością  i co pewien czas łapałam się na tym, że śmieję się do  monitora (czym oczywiście wywoływałam zdumienie na twarzy męża).  Było tylko jedno,  ale…

Rodzicom udało się uchwycić kilka niepowtarzalnych momentów. Szkoda tylko, że przy okazji „łapania unikalnych chwili” na większości z nich złapali również unikalny kosz z praniem i żelazko.

Znajomi uchwycili również w tle kilka innych przedmiotów. Wszystkie  przedmioty  skutecznie odciągały moją  uwagę od uśmiechniętej buźki głównej bohaterki fotografii, czyli  Ali.

Kurs  fotografii dziecięcej (3): Co może zepsuć najwspanialsze zdjęcie.

Drodzy rodzice, czy domyślacie się już jaki będzie temat tego docinka? Zgodnie z zapowiedzią opowiem o tym,  co  może zepsuć najwspanialsze zdjęcie.

Na początek trochę teorii

Na każdym zdjęciu fotograficznym zasadniczo wyróżniamy trzy plany: plan pierwszy drugi (z motywem głównym) oraz tło.
Plan pierwszy jest to obszar, który znajduje się najbliżej aparatu. Na  nim  umieszczone są wszystkie obiekty, które w pierwszej kolejności skupiają uwagę osoby robiącej zdjęcie  a później odbiorcy. Zaraz za nim rozciąga się plan drugi, na którym zazwyczaj znajduje się główny motyw/obiekt  fotografii (Wasze dziecko). Za planem drugim rozciąga się tło, o którym powiem nieco obszerniej.

Wskazówka nr 4: Zadbajcie o odpowiednie tło fotografii

 

Kurs  fotografii dziecięcej (3): Co może zepsuć najwspanialsze zdjęcie.


Tło jest bardzo ważnym elementem zdjęcia. Prawidłowy dobór tła jest jednym z istotniejszych elementów w kompozycji zdjęcia. Źle dobrane tło może skuteczne zepsuć cały trud włożony w robienie fotografii. Szczególnie ważną rolę tło odgrywa przy fotografowaniu dzieci.  
Wróćmy do naszego przykładu z sesją fotograficzną  Ali.  Zdjęcia małej Ali zostały „popsute” przez znajdujące się  w tle „przedmioty i meble domowego użytku”. Muszę przyznać (ze skuchą),  że w pewnym momencie przestałam interesować się Alą i próbowałam odszyfrować  markę żelazka, który posiadają moi znajomi (może mają jakieś lepsze od mojego?).   Żelazko w tle zdjęcia odciągnęło moją uwagę od najważniejszego obiektu, czyli uśmiechniętego maluszka.

 

Kurs  fotografii dziecięcej (3): Co może zepsuć najwspanialsze zdjęcie.


Jak w takim razie wybierać tło?
- Tło jest ważne, ale nie oznacza to, że masz ustawiać Dziecko pod białą ścianą i tylko tam je fotografować. Zwróć jednak uwagę, czy w kadrze, kiedy robisz zdjęcie nie ma rzeczy, które nic nie wnoszą do fotografii, a łatwo można je usunąć –  radzi  fotograf dziecięcy Aleksandra de Soleil.

Jak to przełożyć na praktykę?  Na przykład,  gdy fotografujesz  dziecko w kąpieli, upewnij się, że w tle kadru nie ma szamponu, płynu do higieny intymnej, bądź 6 – kilowej paki proszku do prania. Wychodząc na spacer, znajdź przestrzeń niezanieczyszczoną przez kosze na śmieci, samochody na parkingu, czy chociażby innych spacerujących. Po co mają odciągać uwagę od głównego bohatera Twojego zdjęcia?     

--------------------------
Wszystkie Mamy zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy z tego zakresu zapraszamy na internetowe kursy do Akademii Fotografii Dziecięcej http://www.akademia-fotografii-dzieciecej.pl
Każda Mama, która podczas rejestracji na kurs/warsztaty wpisze kod promocyjny: czas nauki, otrzyma 5% rabat na udział w kursie.

Autor
Katarzyna Biernacka - Akademia Fotografii Dziecięcej
fot.
Fotolia