Rusza KanguroMania - kampania promująca noszenie dzieci w chustach!

Rusza KanguroMania - pierwsza w Polsce kampania promująca noszenie dzieci w chustach - która ma na celu propagowanie wiedzy o korzyściach chustonoszenia wśród rodziców oraz wszystkich tych, którzy zawodowo związani są z troską o zdrowie fizyczne i emocjonalne niemowląt i małych dzieci.

Rusza KanguroMania - pierwsza w Polsce kampania promująca noszenie dzieci w chustach - która ma na celu propagowanie wiedzy o korzyściach chustonoszenia wśród rodziców oraz wszystkich tych, którzy zawodowo związani są z troską o zdrowie fizyczne i emocjonalne niemowląt i małych dzieci.

Co to jest Kanguromania?

Kanguromania to pierwsza w Polsce społeczna kampania, która ma na celu propagowanie wiedzy o korzyściach chustonoszenia wśród rodziców oraz wszystkich tych, którzy zawodowo związani są z troską o zdrowie fizyczne i emocjonalne niemowląt i małych dzieci.

Noszenie dziecka w chustach wciąż w Polsce jest mało popularne. Matki noszące swoje dzieci w chustach często napotykają dziwne spojrzenia przechodniów, podnoszone są także pytania o aspekty zdrowotne chustonoszenia. Kanguromania rozwiewa wszelkie wątpliwości, odpowiada rzeczowo i merytorycznie na pytania rodziców.

Badania dowodzą, iż dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają.  Chusty polecane są także dla wcześniaków, dla których noszenie w chustach jest swego rodzaju przedłużeniem zbyt wcześnie skończonego życia płodowego.
Chusty to także wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy teraz, nosząc dziecko w chuście, mogą sprawniej uporać się z innymi obowiązkami, jak sprzątanie czy gotowanie.

Warsztaty edukacyjne dla rodziców

W ramach kampanii, w największych miastach Polski odbywać się będą warsztaty poświęcone noszeniu dzieci w chustach.

Warsztaty edukacyjne połączone z nauka noszenia prowadzone będą przez lekarzy, szkoleniowców, fizjoterapeutów oraz trenerów chustonoszenia.

  • 24-25.10.2009 r. Łódź - pilotażowe
  • 12.2009 - Kraków, Wrocław
  • 01.2010 - Warszawa
  • 02.2010 - Lublin
  • 03.2010 - Gdańsk, Poznań
  • 04.2010 - Katowice, Szczecin

Na potrzeby kampanii powstała specjalna strona www.kanguromania.pl wszyscy zainteresowani odnajdą tam materiały dydaktyczne, porady ekspertów oraz szczegółowy harmonogram kampanii, czyli to co się będzie działo w poszczególnych miastach.

kangu450

Inicjatorzy

Inicjatorami akcji i jej pomysłodawcami są znani miłośnikom chustonoszenia w kraju doświadczeni trenerzy Kasia Dudo-Zakrzewski i Marcin Zakrzewski, którzy w zakresie chustonoszenia przeszkolili już ponad tysiąc osób. Podczas kampanii czuwają oni nad merytoryczną jakością wszelkich materiałów edukacyjnych oraz strony kanguromania.pl Przeprowadzają także szkolenia i warsztaty w ramach kampanii.
Kasia i Marcin to rodzice dwóch synów z powodzeniem noszonych w chustach. Czteroipółletni Felix oraz ośmiomiesięczny Bruno to piękny przykład tego, jak wiele korzyści przynosi chustonoszenie. Kasia i Marcin od prawie 5 lat zajmują się propagowaniem idei chust wiązanych na terenie całej Europy. Prowadzą warsztaty z chustonoszenia dla rodziców, szkolą personel medyczny, występują w mediach. Są autorami serwisu Chustomania.pl, pierwszego w Polsce portalu o chustonoszeniu . Przeszkolili ponad tysiąc osób w Polsce i za granicą, a w zeszłym roku sprowadzili do naszego kraju drezdeńską Szkołę Noszenia. Należą do trójki trenerów Die Trageschule z pełnymi uprawnieniami. Wciąż otwarci na nową wiedzę z dziedziny chustowej i chętni do dzielenia się nią z rodzicami. To właśnie oni są odpowiedzialni za merytorykę warsztatową oraz część praktyczną szkoleń Kanguromanii.

Eksperci

Jednym z ekspertów medycznych kampanii jest lek. Kinga Guszkiewicz-Fras , rezydent w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich. Prywatnie mama dwudziestomiesięcznej Marty. Z chustami zetknęła się po raz pierwszy w szkole rodzenia, tuż po urodzeniu własnego dziecka, które z powodzeniem noszone w chuście wyrosło na silną i zdrową dziewczynkę. Propagatorka chustonoszenia wśród rodziny, przyjaciół i swoich pacjentów. Organizatorzy zadbali szczegółowo o aspekt medyczny kampanii. Na stronie powstaje specjalny dział dla służby zdrowia. Do kampanii wdrażane jest całe grono ekspertów: pediatrów, lekarzy rodzinnych, ginekologów, ortopedów, fizjoterapeutów, oraz trenerów chustonoszenia.

Światowi eksperci o chustonoszeniu

  • Dr William Sears - członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Profesorów Pediatrii, związany z Klinkami na całym świecie: Uniwersytet w Kalifornii, Uniwersytet Harvard, Uniwersytet w Toronto, członek AAP- American Academy of Pediatrics, oraz RCP - Royal College of Pediatrics, znany i ceniony pediatra, prowadzący słynny amerykański program „Ask dr Sears", autor ponad 30 publikacji nt. chustonoszenia.

„Noszenie wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicami i wzmacnia ich poczucie kompetencji. Częste karmienie i dotyk stymulują produkcję „hormonów macierzyństwa"

  • Dr Benjamin Spock - amerykański pediatra, autor jednego z najpopularniejszych podręczników wychowania dzieci „Dziecko, pielęgnacja i wychowanie" Wydawnictwo Rebis 2006.

„Przed narodzeniem ciało mamy nie tylko chroni, ogrzewa i odżywia dziecko - uczestniczy ono w każdym jego ruchu. W wielu częściach świata noworodek po narodzeniu przebywa przytulony do mamy, a w nocy śpi razem z nią. Podczas gdy mama wykonuje codzienne czynności - zbiera i przygotowuje pożywienie, pracuje na roli, tka, zajmuje się domem - dziecko nadal uczestniczy we wszystkich jej ruchach. Jest przystawiane do piersi, gdy tylko zakwili. Nie tylko słyszy, ale również czuje wibracje mowy i śpiewu mamy.(...) Dzieci wychowywane w taki sposób mniej płaczą, a ulewanie i marudzenie są niemal nieznane."