Co jest najcenniejszą pamiątką po wakacyjnych wojażach? Cudowne wspomnienia i album pełen zdjęć. Oto kilka rad na udane zdjęcia z wakacji.
Co jest najcenniejszą pamiątką po wakacyjnych wojażach? Cudowne wspomnienia i album pełen zdjęć. Nie zawsze jednak fotografie robione podczas letniego wypoczynku wychodzą tak, jak tego oczekiwaliśmy. Oto kilka rad na udane kadry. Zapraszamy do lektury niezbędnika fotografa rodzinnego.
Poznaj swój aparat
Dla tych z was, dla których pierwsza rada wydaje się troszeczkę zaskakująca - mam małą, krótką sondę. Drodzy Rodzice, odpowiedzcie szczerze na pytanie:
Kiedy ostatnio czytaliście lub trzymaliście w ręku instrukcję do swojego aparatu fotograficznego?
- przeczytałam/em całą instrukcję
- czytałam/em instrukcję po zakupie aparatu, ale pobieżnie
- nigdy
- nie wiem, gdzie mam instrukcję mojego aparatu fotograficznego
Gratuluję wszystkim, którzy wskazali na odpowiedź a). Możecie z czystym sumieniem przejść do drugiego punktu artykułu. A reszta? Jeżeli nigdy nie czytaliście lub nawet nie wiecie, gdzie w domu leży instrukcja do waszego aparatu, zróbcie szybki domowy remanent. Instrukcja do aparatu fotograficznego to lektura obowiązkowa przed wyjazdem na wakacje. Uwierzcie mi, czas spędzony na czytaniu instrukcji nie będzie czasem zmarnowanym. W większości przypadków wystarczy kilka godzin na poznanie możliwości swojego aparatu. W dzisiejszych czasach każdy, nawet ten najprostszy aparat cyfrowy, wyposażony jest w kilka niezbędnych funkcji, które ułatwią wam robienie fotografii nawet w trudnych lub nietypowych warunkach. Po przeczytaniu instrukcji dowiecie się jak efektywnie korzystać ze swojego aparatu. A to już krok do pięknych zdjęć z wakacji!
Unikaj fotografowania w pełnym słońcu
O czym marzymy przed wyjazdem na wakacje? Przede wszystkim o ładnej pogodzie i bezchmurnym niebie. Warto jednak pamiętać, że słoneczna pogoda jest idealna do plażowania, ale niekoniecznie do robienia zdjęć. Ostre światło słoneczne jest przyczyną kilku defektów na zdjęciach takich jak:
- cienie na twarzy
Światło sprawia, że na twarzy naszych modeli pojawiają się głębokie cienie na twarzy od nosa i w oczodołach.
- przepalenia na twarzy
Kiedy do naszego aparatu dostaje się zbyt wiele światła powstają tzw. przepalenia. Przepalenie to nic innego jak jasne, białe plamy na twarzy lub ubraniach.
- grymasy
Kiedy mocne słonce świeci nam prosto w oczy trudno jest zachować naturalny wyraz twarzy. Zazwyczaj nie wytrzymujemy i mrużymy oczy, co dodatkowo potęguje ujemny efekt wychodzący na fotografii.
Jak zaradzić takim mankamentom?
- przede wszystkim unikajcie robienia zdjęć z samo południe. Ostre światło, takie które pada z góry, w przypadku fotografowania członków rodziny może dać kiepskie rezultaty (wspomniane cienie na twarzy)
- czasem można po prostu poprosić naszych bliskich, żeby zrobili kilka kroków w bok i stanęli w lepszym miejscu. Jakich miejsc szukać? Takich, gdzie pada miękkie, rozproszone światło. Szukajcie w swoim otoczeniu obiektów dających cień: zadaszeń, altanek, drzew, a na plaży – parasoli lub dużych wiklinowych koszy.
- dobrym rozwiązaniem na uniknięcie cieni jest użycie flesza lub blendy. Jeżeli mamy więcej czasu (i pomocnika) warto doświetlić twarz lampą lub kawałkiem białej płaszczyzny, która odbije światło i nieco oświetli twarze naszych modeli.
- trzeba również umiejętnie dobrać porę dnia na rodzinne fotografie. Dobre światło do robienia zdjęć jest wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
Fotografuj podczas zachodów słońca
Najpiękniejsze światło do unikalnych fotografii jest około godziny przed wschodem i zachodem słońca. Fotografowie ten czas nazywają „złotymi godzinami". Robienie pięknych zdjęć zachodu słońca jest stosunkowo proste, bo tak naprawdę większość za nas zrobiła już sama natura.
Oczywiście najlepiej zachód fotografować nad morzem, ale w innych wakacyjnych miejscach również nie jest trudno o zachwycające kadry z zachodzącym słońcem w tle. Przed naciśnięciem spustu migawki warto pomyśleć nad kompozycją. Zdjęcie samego zachodu słońca jest mniej zajmujące od zachodu słońca z udziałem twoich bliskim. Prawda? Warto zaaranżować kadr tak, żeby w jednym z miejsc w kadrze znaleźli się członkowie twojej rodziny. Tak jak na fotografii poniżej.
Wypełnij kadr
Pamiętaj, że dobre zdjęcie powinno zawierać jedynie te elementy, które są niezbędne do przekazania głównej myśli fotografa. Jednym z częstych błędów widocznych na fotografiach z wakacji jest zbyt szeroki kadr. Obejmujemy naszym kadrem zbyt wiele niepotrzebnych obiektów tła, drugiego planu (za dużo nieba, plaży) lub elementów, które mogą odciągać wzrok od naszego modela (kolorowa parasolka plażowa) . W ten sposób model „gubi się" w kadrze a na samym zdjęciu tworzy się niezrozumiały chaos. Widz nie wie, na co ma zwracać uwagę.
Zazwyczaj takie błędy popełniamy przy robieniu zdjęć, na których chcemy zmieścić jednocześnie osobę i duży obiekt. Co robicie, żeby zrobić zdjęcie rodziny pod Kolumną Zygmunta? Ustawiacie bliskich obok Kolumny a sami odsuwacie się odpowiednio daleko, aby objąć kadrem całość zabytku. Jaki jest tego efekt? Cała Kolumna Zygmunta w kadrze a u jej stóp miniatury naszej rodziny.
Można temu zaradzić. Wystarczy skorzystać z małego triku. Zapewne zauważyliście, że to, co znajduje się nieco bliżej obiektywu, wydaje się większe niż obiekty w tle. Podczas fotografowanie wybierzcie takie miejsce, z którego widać całą atrakcję turystyczną, a potem ustawicie rodzinę odpowiednio blisko aparatu, najlepiej nie na środku, ale tak, żeby znalazło się również miejsce dla zabytku. Ważne jest, aby Twoim bliscy zajmowali sporą część kadru, to oni są ważniejsi, nie zabytek!
Uważaj na to, co ucinasz
Czasami nie udaje nam się zamiesić wszystkich członków rodziny w kadrze i niektórzy z nich nagle zostają pozbawieni głowy lub innych (równie istotnych!) części ciała. Niektóre zdjęcia z wakacji pełne są „fragmentów" bliskich osób. Pół babci, dziadek bez głowy, nogi męża i stopa małej Julki wyłaniająca się z lewego rogu nie dodają fotografii wyrazu.
Jak zatem prawidłowo kadrować zdjęcia?
W przypadku kadrowania macie do dyspozycji kilka sprawdzonych opcji, przeniesionych z filmowego planu:
- cała postać
- postać ucięta tuż nad kolanami tzw. plan amerykański
- postać ucięta poniżej poziomu rąk, do połowy uda ( plan średni)
- postać ucięta do poziomu talii (półzbliżenie)
- postać ucięta poniżej poziomu ramion (zbliżenie)
- postać ucięta od mostka lub ciaśniej (duże zbliżenie)
Fotografuj ruch!
Fotografowanie rodziny na tle zabytków to udany „patent" na wakacyjne zdjęcia, ale nie najlepszy. Statyczne zdjęcie Julki i Michasia stojących przy piramidzie nie przekaże wrażeń jakie twoje dzieci doświadczały podczas pobytu w Egipcie np.: gdy pierwszy raz wchodziły do Morza Czerwonego lub dosiadały wielbłąda. Musisz nauczyć się chwytać twoje dzieci i rodzinę „w ruchu".
Jednym ze sposobów fotografowania akcji jest tzw. zamrożenie ruchu, w którym używamy krótkiego czasu naświetlania (krótka migawka).
W większości aparatów cyfrowych krótki czas migawki ustawiony jest na trybie tematycznym SPORT (ikona z „biegnącym ludzikiem" na pokrętle aparatu). Efekt? Taki jak na zdjęciu poniżej.
Na zakończenie jeszcze jedna wskazówka dotyczą fotografowania w ruchu. Gdy robimy zdjęcia dzieciom w ruchu starajmy się zostawić w kadrze trochę miejsca od strony, w kierunku której zmierzają (mniej więcej 1/3 kadru). Unikniemy w ten sposób wrażenia, że fotografowany obiekt ucieka nam z kadru.
Zapomnij o tym, że pozujesz do zdjęcia
To ostatnia i najważniejsza rada. Naturalność i swoboda jest kluczem do udanych fotografii. Rozluźnij się. Nie patrz w obiektyw. Uśmiechnij się do synka i córeczki. W końcu jesteście na wakacjach!
Zdjęcia Mam Akademii: dodi, Kadlubek, J22, IzaF, Anula, ewela, ewka