Sponsorowany
Książki dla dzieci do 3. roku życia
Pierwsze książeczki można z powodzeniem podsuwać już niemowlętom, jednak odpowiednie dla nich pozycje różnią się nieco od tradycyjnych. Przede wszystkim powinny być one całkowicie bezpieczne, najlepiej wykonane z miękkich materiałów, dlatego książeczki dla niemowląt często są materiałowe. Nie bez znaczenia jest również ich treść – ponieważ tak małe dzieci zwracają dużą uwagę na kontrasty, tego rodzaju pozycje pełne są właśnie kontrastowych ilustracji.
Mniej więcej między pierwszym a drugim rokiem życia dzieci zaczynają chętnie słuchać głosu rodzica i obserwować bogato ilustrowane książki. To dobry moment na pierwsze bajki i baśnie dla dzieci, a także zapadające w pamięć historie pisane wierszykiem.
Skąd brać książki dla dzieci? Dzieci szybko „wyrastają” z ulubionych tytułów, a podczas zabawy mogą je niszczyć. Dla najmłodszych śmiało wybierać można używane książeczki ze strony https://skupszop.pl/ksiazki/dla-dzieci-145858. Od nowych pozycji różnią się one przede wszystkim ceną – mogą być znacznie tańsze przy niewielkich śladach użytkowania albo całkowitym ich braku!
Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Wiek przedszkolny to moment, w którym warto zachęcać dzieci do pierwszych prób samodzielnego czytania. To dlatego książeczki dla przedszkolaków to zwykle krótkie historie z dość prostą treścią, napisane dużą i wyraźną czcionką. Czytając takie książki z kilkulatkiem, warto zachęcać go do prób składania liter i głosek w wyrazy. Ważne w tym wieku jest także poszerzanie słownictwa, w czym książki dla dzieci mogą odegrać istotną rolę.
U przedszkolaków pojawiają się pierwsze zainteresowania. Mogą to być na przykład modele samochodzików, dzikie zwierzęta, różnego rodzaju technologia, czy nawet uwielbiane przez dziewczynki zamki i obowiązki królewskie. Wybierając książki dla dzieci, warto uwzględnić te upodobania i jednocześnie pokazać maluchowi, jak szeroki jest wybór literatury. Wśród książek dla dzieci nie brakuje przecież historii księżniczek, bohaterów przedzierających się przez dżunglę, latających rakietami kosmicznymi czy poruszającymi się przeróżnymi pojazdami. Pod kątem walorów edukacyjnych wybieranych książek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy przedstawiane historie zawierają logiczny związek przyczynowo-skutkowy.
Książki dla dzieci w szkole podstawowej
Dzieci, które poszły już do szkoły, czyli mniej więcej od 7. roku życia, są gotowe na pierwsze dłuższe lektury. Już wkrótce zaczną one czytać samodzielnie i to nie tylko jako zajęcie w wolnym czasie, ale i ze względu na szkolne obowiązki. Z drugiej strony warto pamiętać, że dzieci w tym wieku mają zwykle jasno sprecyzowane zainteresowania. Nie ma potrzeby zmuszać ich do czytania książek, które po prostu nie są dla ich interesujące. Wybór jest na tyle duży, żeby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Dzieci we wczesnym wieku szkolnym zwykle lubią czytać historie poruszających ich bieżące trudności. To dlatego tak wielu bohaterów książek przeznaczonych dla tej grupy wiekowej ma kilka lat, rozpoczyna naukę w szkole i zawiązuje pierwsze przyjaźnie. Kilkulatkom warto także proponować historie detektywistyczne dla dzieci, które zachęcają do logicznego myślenia i wyciągania wniosków, żeby móc domyślić się rozwiązania zagadki.