Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję

Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję, w tym pigułki hormonalne - wskazują badania, które przeprowadzono w 15 europejskich krajach. 

polki rzadko stosują antykoncepcję

Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję, w tym pigułki hormonalne - wskazują badania, które przeprowadzono w 15 europejskich krajach, wśród kobiet w wieku rozrodczym. Raport na ten temat zaprezentowano na konferencji prasowej w Warszawie.


Jak podkreśliła komentująca wyniki badań prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, okazuje się, że w Polsce wykorzystanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych przez kobiety należy do najniższych w Europie.

Antykoncepcję hormonalną stosuje aktualnie 20 proc. Polek, choć prawie wszystkie przyznają się do posiadania jakiejkolwiek wiedzy na jej temat. Podobny odsetek stwierdzono dla Hiszpanii (18 proc.), krajów nadbałtyckich (16 proc.) oraz Rosji (15 proc.).

W Europie ok. 70 proc. kobiet przyznaje, że stosowało kiedyś hormonalną antykoncepcję, natomiast w Polsce odsetek ten jest najniższy na kontynencie i wynosi 43 proc.

Niemal 40 proc. polskich kobiet nie stosuje żadnej metody antykoncepcji, nie tylko hormonalnej, ale też prezerwatyw, prezerwatyw dla kobiet, metod wysokiego ryzyka, tj. kapturek dopochwowy, metody chemiczne i naturalne. Pod tym względem plasujemy się na ostatnim miejscu wśród badanych krajów.

Według prof. Ostrowskiej, najczęstszą przyczyną tego jest brak partnera, ale bardzo wiele Polek nie potrafi podać konkretnej przyczyny.

Jak wykazały analizy ankiet, średni wiek inicjacji seksualnej Polek jest późniejszy niż mieszkanek innych krajów Europy i wynosi 18,9 lat, podczas gdy na przykład w Niemczech - 16,7 lat.

Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wynika to częściowo z faktu, że Niemki w nieco młodszym wieku dojrzewają i przechodzą pierwszą miesiączkę. Jak zaznaczył specjalista, przekonania religijne opóźniają inicjację seksualną Polek, ale dotyczy to wyłącznie kobiet silnie wierzących i praktykujących.

Do czynników, które mogą obniżać wiek rozpoczęcia aktywności seksualnej prof. Izdebski zaliczył natomiast alkohol, narkotyki oraz sytuację rodzinną. "Młode dziewczyny, które źle się czują w domu i nie widzą partnerskich relacji między rodzicami często przechodzą pierwsze doświadczenia seksualne w młodszym wieku" - wyjaśnił. Tylko 10 proc. polskich dziewcząt rozpoczyna współżycie płciowe przed 15 rokiem życia, niski jest też odsetek ciąż u nieletnich.

Jak ocenił prof. Tomasz Niemiec z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, średni wiek inicjacji Polek jest "bardzo odpowiedzialny". Choć trudno określić, jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie aktywności seksualnej, to na pewno powinien on być związany z dojrzałością i odpowiedzialnością za swoje decyzje, podkreślił specjalista.

Jego zdaniem niepokojące jest jednak to, że tylko 36 proc. młodych dziewczyn w Polsce stosuje antykoncepcję w czasie pierwszego stosunku płciowego. Najczęściej jest to prezerwatywa lub pigułka. Prof. Niemiec zaznaczył, że aby rodzić zdrowe dzieci ciąże powinny być planowane. W Polsce w większości przypadków tak nie jest. "Na przykład wakacje nie są najlepszym okresem na zajście w nieplanowaną ciążę, gdyż młode osoby częściej chodzą wówczas na imprezy, piją alkohol czy stosują narkotyki" - powiedział lekarz.

Prof. Niemiec uważa, że najlepiej by było, gdyby przed planowaniem pierwszego stosunku kobieta omówiła zagadnienia antykoncepcji z lekarzem - ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu. Natomiast w Polsce robi to tylko 13 proc. kobiet. Podobnie zła sytuacja jest w krajach nadbałtyckich - 6 proc., Rosji - 7 proc., Czechach i Hiszpanii - 10 proc.

Stosunkowo niski odsetek Polek (23 proc.) współżyje z partnerem więcej niż raz na tydzień, czyli często. Niżej od nas plasują się pod tym względem kraje skandynawskie (20 proc.), nieco wyżej jest Austria (27 proc.). Największy odsetek kobiet często uprawiających seks z partnerem stwierdzono w Rosji - 44 proc., we Włoszech - 43 proc., w Czechach - 42 proc. oraz we Francji - 39 proc.

W Polsce badania przy pomocy ankiet zostały wykonane w maju 2007 roku przez firmę GFK Polonia. Objęto nimi 1022 kobiety, w wieku od minimum 19 lat do 49 roku życia. Badania w pozostałych krajach - tj. w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Norwegii, Austrii, Czechach, we Włoszech, Niemczech, na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Federacji Rosyjskiej, przeprowadził międzynarodowy instytut SKIM Analytical Healthcare we wrześniu 2006 roku.

Ogólnie, wśród uczestniczek testu trzy czwarte stanowiły mężatki, kobiety mieszkające z partnerem lub posiadające stałego partnera. W większości są to kobiety zatrudnione - w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Około połowa ankietowanych ma dzieci. W Polsce odsetek ten jest wyższy i wynosi 64 proc.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga 2007-07-13

fot.
Fotolia