Sponsorowany
Objawy depresji dziecięcej
Depresja u dziecka może na początku być trudna do zauważenia. Jednak powtarzające się schematy, jak np. niechęć do wstawania z łóżka i podjęcia przez pociechę jakichkolwiek aktywności, to niekoniecznie lenistwo, a oznaki, że problem staje się poważny. Jakie są symptomy depresji?
- Niechęć dziecka do aktywności - dziecko może stracić zainteresowanie zabawami, spacerami i aktywnościami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność.
- Nieprzewidywalne emocje, lęk - pociecha reaguje gniewem lub płaczem nawet na pozytywne sytuacje. Dziecko może też być agresywne albo pozbawione emocji. Zdarzają się także stany lękowe i trudności w uspokojeniu się.
- Problemy z koncentracją - często pojawiają się u dzieci trudności z utrzymaniem koncentracji, co odbija się na wynikach w szkole.
- Zmiany w kontaktach z ludźmi - pociecha staje się wycofana, nie ma ochoty na zabawy z rówieśnikami czy jakiekolwiek kontakty towarzyskie.
- Brak apetytu - depresji dziecięcej często towarzyszy niechęć do jedzenia.
- Problemy ze snem, brak energii - pociecha ma trudności z zasypianiem, często się wybudza lub cierpi na bezsenność. Lub wręcz odwrotnie, dziecko mogłoby spać całą dobę, co błędnie przypisuje się lenistwu. To powoduje kolejne problemy, jak brak energii, ciągłe uczucie zmęczenia w ciągu dnia.
- Unikanie szkoły - maluch może skarżyć się np. na bóle brzucha czy głowy, by nie iść do szkoły. Niekoniecznie jest to wymyślanie wymówek - stres bardzo przyczynia się do rozwoju fizycznych dolegliwości, które tak naprawdę mają źródło w psychice.
- Okaleczanie ciała - wiele pociech rani swoje ciało i ukrywa blizny pod ubraniami o długich nogawkach i rękawach.
- Myśli samobójcze - zdarza się, że dzieci przez przypadek lub zupełnie otwarcie mówią o śmierci lub myślą o samobójstwie (mogą też nawiązywać w rozmowie do samobójczych śmierci np. znanych osób).
Jak reagować, gdy podejrzewasz depresję u dziecka?
Jeżeli zauważysz jeden lub kilka powyższych objawów u swojej pociechy, szybko zainterweniuj! Spróbuj spokojnie porozmawiać z dzieckiem, bez krzyku i szantażu, by jeszcze bardziej nie przytłoczyć go sytuacją. Depresja dziecięca to poważny stan, który wymaga profesjonalnej pomocy oraz wsparcia.
Bądź otwarty na problemy dziecka
Pokaż swojej pociesze, że może Ci zaufać i szczerze z Tobą porozmawiać o swoich problemach. Bądź uważnym słuchaczem, zachęcaj do dzielenia się uczuciami, lecz nie naciskaj dziecka.
Poszukaj specjalisty
Nie odwlekaj umówienia dziecka do psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Depresja może mieć różne źródła, jednak wsparcie specjalisty okaże się nieocenionym elementem w powrocie pociechy do zdrowia.
Zachęcaj do zdrowego trybu życia
Zbilansowane posiłki składające się z kolorowych warzyw, źródła białka i zdrowych tłuszczy, odpowiednia jakość snu oraz regularna aktywność fizyczna mają znaczący wpływ na samopoczucie psychiczne. Nie zmuszaj, lecz zachęcaj pociechę małymi krokami do wprowadzania zdrowych nawyków do codziennego życia.
Wiele wskazówek dotyczących m.in. zdrowego odżywiania dzieci przeczytasz w serwisie Rodzic Pyta. Portal poświęcony jest rodzicom i podpowiada, jak nawiązać zdrowe relacje z pociechą, jak żywić maluchy z alergiami pokarmowymi czy zaburzeniami odżywiania.
Podsumowanie
Rozpoznawanie i radzenie sobie z dziecięcą depresją jest ogromnym wyzwaniem dla całych rodzin. Nie należy lekceważyć niepokojących symptomów i zrzucać ich np. na lenistwo czy kapryśny humor pociechy. Długotrwałe problemy wymagają wsparcia ze strony rodziców oraz specjalistycznego leczenia. Warto skorzystać z porad dostępnych na portalu Rodzic Pyta, by jak najlepiej zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka.