90 proc. polskich dzieci ma próchnicę

Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci.

90 procent dzieci ma próchnicę

Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Stomatolodzy szacują, że ponad 90 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę. "Czynnik genetyczny ma znaczenie, ale to, co powoduje największe komplikacje, to brak nawyków higienicznych w połączeniu z olbrzymią masą słodyczy zjadanych przez dzieci. Nie ma świadomości u rodziców, że robią tym krzywdę dziecku" - powiedziała na konferencji prasowej w Katowicach prezes śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dr Halina Książek-Bąk.(...)

"Jeden z częstych błędów to butelki z mlekiem lub innymi napojami podawane podczas snu. To powoduje osad prowadzący do próchnicy kwitnącej u dzieci. Malutkim dzieciom należy podawać do popijania w nocy tylko wodę" - podkreśliła.

W krajach skandynawskich, gdzie najlepiej poradzono sobie z problemem próchnicy u dzieci, promuje się zasadę, by podawać je tylko jeden dzień w tygodniu. Lekarze zalecają też, by słodycze podawać dzieciom po głównym posiłku, po czym myć zęby. Szczególnie niebezpieczny jest nawyk podjadania słodyczy między posiłkami.

Najwyższy czas na pierwszą wizytę dziecka u dentysty to 3 lata. Dentysta lub higienistka mogą nauczyć właściwej higieny jamy ustnej dziecka i zabezpieczyć zęby przed próchnicą tzw. lakierowaniem.

"Kluczowa jest inicjatywa rodzica i prowadzenie małego pacjenta pod nadzorem lekarza" - powiedziała dr Książek-Bąk, podkreślając, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia ładnego wyglądu, ale zdrowia całego organizmu. Zaawansowana próchnica oraz zły stan dziąseł mogą prowadzić m.in. do miażdżycy i chorób serca.
(...) LUN

PAP - Nauka w Polsce 2009-01-13

fot.
Fotolia