Oddzielne łóżeczko to stres dla noworodka

Naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadu w RPA przekonują na łamach "Biological Psychiatry", że oddzielanie noworodków po porodzie od matek jest dla dzieci wielkim stresem.

oddzielne łóżko dla noworodka to stres

Naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadu w RPA przekonują na łamach "Biological Psychiatry", że oddzielanie noworodków po porodzie od matek jest dla dzieci wielkim stresem.

Noworodek już na sali porodowej zostaje ubrany i włożony do specjalnego kojca, który stawia się obok łóżka matki albo zabiera do innej sali. Choć to praktyka powszechna na porodówkach, to naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadu w RPA przekonują, że oddzielanie noworodków od matek jest dla dzieci wielkim stresem.

Naukowcy zwracają uwagę, że ludzie rozdzielający po porodzie dziecko i matkę są wśród ssaków wyjątkiem. Dodają też, że wciąż nie wiemy wszystkiego na temat psychologicznego wpływu takiej praktyki na dziecko czy separacja może wpływać na rozwój układu nerwowego w dłuższej perspektywie.

Jednak wnioski z tego badania wpisują się w dziwną antynomię - zauważają jego autorzy. Jeśli bowiem naukowcy chcą zbadać u zwierząt skutki stresu (np. jego wpływ na rozwijający się mózg osobnika), to najprostszą metodą wywołania takiego stresu jest zabranie młodego od matki. Z drugiej strony oddzielanie ludzkich noworodków od matki to praktycznie reguła, zwłaszcza, gdy maluch wymaga wyspecjalizowanej opieki medycznej, np. umieszczenia w inkubatorze.

Najczęściej właśnie oddziela się dzieci urodzone z dysfunkcją dróg oddechowych i wcześniaki, które muszą poleżeć w inkubatorze. Dodatkowo Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spanie matki z noworodkiem w jednym łóżku ze względu na ryzyko Zespołu Nagłego Zgonu Niemowląt (SIDS).

Aby lepiej sprawdzić potencjalne skutki rozdzielenia, naukowcy z RPA badali dwudniowe, śpiące maluchy. Część dzieci spała przy mamach, zachowany był kontakt "skóra przy skórze", część - w łóżeczku obok łóżka matki. W przypadku, kiedy dziecko spało samo, jego aktywność neonatalna, której przejawem jest niekontrolowana ruchliwość przez sen; była o 176 proc. większa - a momentów spokojnego snu było o 86 proc. mniej - niż gdy dziecko spało bezpośrednio obok matki.

"Nasze wyniki pomagają lepiej zrozumieć, dlaczego noworodki mają się lepiej, gdy pozostają w bezpośrednim kontakcie ze skórą matki, niż kiedy pozostają w inkubatorze" - wyjaśnia autor badania, dr Barak Morgan.

(za PAP nauka w polsce)

fot.
Fotolia