Mózg potrafi wyczuwać kaloryczność pokarmów, niezależnie od ich smaku - wynika z badań na myszach, o których informuje pismo "Neuron".
Mózg potrafi wyczuwać kaloryczność pokarmów, niezależnie od ich smaku - wynika z badań na myszach, o których informuje pismo "Neuron".
Autorzy artykułu zaobserwowali, że ten - jak to określają - "szósty zmysł" reagujący na kaloryczność pożywienia pobudza w mózgu tzw. układ nagrody, dzięki któremu odczuwamy przyjemność. Dotychczas wydawało się, że układ ten reaguje głównie na smak pokarmów.
Najnowsze odkrycie może pomóc zrozumieć sposób, w jaki mózg kontroluje przyjmowanie pokarmów i masę ciała, a ostatecznie przyczynić się do lepszego poznania mechanizmów rozwoju otyłości, uważają badacze.
Naukowcy z Duke University w Durham (Północna Karolina) prowadzili doświadczenia na myszach, które nie czuły słodkiego smaku, bo z powodu modyfikacji genetycznej nie posiadały jednego z elementów receptora słodyczy. Dla porównania, przebadano też myszy niezmienione.
Gryzonie mogły pić jeden z dwóch słodkich roztworów - słodzony kalorycznym cukrem (sacharozą) lub pozbawionym kalorii słodzikiem sukralozą. Okazało się, że myszy z obydwu grup preferowały kaloryczną wodę z cukrem. W przypadku myszy "ślepych" na słodycz nie mogło to zależeć od smaku napojów, ale od zawartości w nich kalorii, podkreślają autorzy pracy.
Dalsze badania wykazały, że - niezależnie od zdolności odczuwania smaku - układ nagrody w mózgu gryzoni ulegał pobudzeniu pod wpływem przyjętych kalorii. Chodzi tu dokładnie o część układu nagrody - tzw. jądro półleżące, które reaguje na jedzenie.
Okazało się też, że kaloryczny cukier, w przeciwieństwie do słodziku, podnosił w mózgach myszy poziom dopaminy, neuroprzekaźnika regulującego aktywność układu nagrody.
Jak komentują naukowcy, dotychczas uważano, że układ nagrody reaguje na pokarmy ze względu na ich smak. Najnowsze badania wykazały, że może on ulegać pobudzeniu również pod wpływem ich kaloryczności, niezależnie od smaku. Oznacza to, że odbiera on również sygnały pochodzące z układu pokarmowego i związane z procesami metabolicznymi.
Zdaniem autorów przedmowy do artykułu w piśmie "Neuron" - Zane'a Andrewsa i Tamasa Horvatha, odkrycie w mózgu systemu, który pozwala wyczuwać kalorie, może odegrać ważną rolę w zrozumieniu przyczyn rozwoju otyłości u ludzi. JJJ
PAP - Nauka w Polsce / 2008-04-01