Brokuły pomagają utrzymać barierę krew-mózg w dobrej kondycji

Substancja zawarta w brokułach pomaga utrzymać ciągłość bariery krew-mózg po stłuczeniu kory mózgu - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Neurosience".

brokuły dobre dla mózgu

Substancja zawarta w brokułach pomaga utrzymać ciągłość bariery krew-mózg po stłuczeniu kory mózgu - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Neurosience".

Powodów, dla których warto jeść warzywa, jest wiele - są smaczne, zdrowe, mają mało kalorii i dużo witamin. Wiele z nich zawiera substancje wspomagające prawidłowe działanie naszego organizmu.

Naukowcy z grupy Jing Zhao dostarczyli nam właśnie kolejnego dowodu na potwierdzenie tych opinii.

Wykazali w swoich badaniach, że podawanie sulforafanu, substancji zawartej w brokułach i innych warzywach kapustowatych, zwiększa aktywność czynnika o nazwie Nrf2. Nrf2 wiąże się z tak zwanym elementem odpowiedzi na antyutleniacze i wpływa na ekspresję białek działających ochronnie na komórki.

Wcześniejsze prace wykazały, że zawarty w brokułach flawonoid sulforafan ma właściwości przeciwnowotworowe. Niestety, pomimo korzystnych właściwości brokułów, połowa ludności nie jest w stanie ich wykorzystać. Czerpanie korzyści z jedzenia brokułów umożliwia gen GSTM1, zlokalizowany na chromosomie pierwszym. Połowa zaś populacji nie posiada tego genu.

W wyniku jego braku sulforafan jest po około dwóch godzinach od spożycia wypłukiwany z organizmu (wydalany z moczem), i nie może dłużej spełniać korzystnych właściwości.

W swoich najnowszych badaniach grupa Zhao wykazała, że podawanie sulforafanu szczurom zdrowym oraz takim, które miały uszkodzenia mózgu, zwiększa ekspresję genów zależnych od Nrf2 w korze mózgu. Skutkiem tego jest produkcja białek ochronnych dla komórek.

Bariera krew-mózg zapewnia oddzielenie ogólnego krwiobiegu od ukrwienia mózgu, a tworzą ją białka tzw. połączeń ścisłych. Po uszkodzeniu mózgu dochodzi często do rozszczelnienia bariery.

Sulforafan, który podczas doświadczeń podawano zwierzętom, łagodził utratę białek z połączeń ścisłych oraz utratę komórek endotelialnych (wyściełających naczynia krwionośne) i zwiększał szczelność bariery krew-mózg. A zatem jedzmy brokuły. Na zdrowie. KDO

Źródło: PAP - Nauka w Polsce 2007-09-21

fot.
Fotolia