Dziecięce rekordy i ciekawostki

Zapraszamy na przegląd dziecięcych rekordów i ciekawostek.

dziecko

Większość z nas, słysząc o noworodku ze słuszną wagą ponad 4,5 kg, kiwa z niedowierzania głową. To przecież niewiarygodnie duży bobas! Cóż… wszystko zależy od punktu widzenia. W świetle „noworodkowych” rekordów nawet 5-kilowy smyk jest bowiem drobinką. Zapraszamy na przegląd dziecięcych rekordów i ciekawostek.

Najkrótszy noworodek

Średniej długości noworodki mają od 50 do 60 centymetrów. Ile zatem wzrostu mogło mieć dziecko, które uznano za najkrótsze na świecie? Jeśli „obstawiasz” więcej, niż połowę wyżej podanych wartości, to jesteś w błędzie.

Najkrótszym noworodkiem świata ogłoszono Nisę Juarez, która w momencie przyjścia na świat miała tylko… 24 cm długości. Dziewczynka urodziła się aż 108 dni przed terminem, 20 lipca 2002 roku i ważyła tylko 320 gramów. Po półrocznym pobycie w szpitali rekordzistka mogła wrócić do domu z rodzicami.

Najdłuższy noworodek

Powyższy rekord wzbudza ciekawość „w drugą stronę” – skoro różnice są tak znaczne, to ile centymetrów mógł mieć najdłuższy noworodek świata?

Ten, kto pomyślał o 76 cm, trafił idealnie. Dokładnie takiego wzrostu był syn Anny Bates w chwili przyjścia na świat. Chłopczyk pobił także drugi rekord – urodził się bowiem z wagą 10,8kg, co ustanowiło go najcięższym noworodkiem na świecie. Niestety, maluszek zmarł, zanim ukończył dwa tygodnie.

Najlżejszy noworodek

Nisa Juarez, o której pisaliśmy wcześniej, była najkrótszym, ale nie najlżejszym noworodkiem świata. Ten rekord należy bowiem do dziewczynki o imieniu Rumaisa. Noworodek urodzony w Chicago w roku 2010 ważył tylko 244g, ale udało się utrzymać dziewczynkę przy życiu. Co ważne, media donoszą, że obie siostry (Rumaisa urodziła się z ciąży bliźniaczej) świetnie się rozwijają.

Najwcześniejszy wcześniak

Dzieci, które zostały wpisane na listę rekordów jako najkrótsze i najlżejsze noworodki to wcale nie te same, które urodziły się z najkrócej trwających ciąż. Ten rekord należy bowiem bezsprzecznie do Jamesa Elgina Gilza oraz do Fuldy Frieda – oba (niespokrewnione) maluchy przyszły na świat w 21 tygodniu oraz 5 dniu trwania ciąż. W obu przypadkach lekarze nie dawali dzieciom wielkich szans na przeżycie, ale wcześniaki wykazały wielką wolę życia i po kilku miesiącach opuściły szpitale. 

Najmłodsza matka świata

Dziecięce rekordy wiążą się nie tylko z samymi dziećmi, ale także… z ich matkami. Zapewne niewielu z nas potrafi zgadnąć, ile lat miała najmłodsza matka świata, prawda? A nawet, jeśli mamy tę wiedzę, to nadal jest to szokujące – najmłodsza „kobieta”, która urodziła dziecko, miała bowiem tylko 5 lat. Dziewczynka zaszła w ciąże mając 4 lata i 10 miesięcy, a 14 maja 1939 roku poprzez cesarskie cięcie urodziła syna imieniem Gerardo. Do dzisiaj nie wiadomo, kto był ojcem dziecka.

Najstarsza matka świata

„W drugą stronę” jest równie szokująco. Najstarsza matka świata, Rajo Devi Lohan miała bowiem aż 70 lat, gdy na świat przyszła jej córka. Dziecko zostało poczęte na skutek zapłodnienia metodą in vitro.

Najstarszą matką świata, która zaszła w ciążę w sposób naturalny, była Brytyjka Dawn Brook. Kobieta urodziła syna w roku 1997, gdy sama miała już…59 lat. Ciekawostką może być fakt, że kobieta była przekonana, iż objawy, jakich doświadcza, świadczą o chorobie nowotworowej. Jak bowiem podkreślała „młoda mama”, menopauzę przechodziła już kilka lat wcześniej.

Najliczniejsza ciąża

Jak wytrzymałe jest ciało kobiece pod kątem możliwej ilości dzieci rozwijających się w macicy za jednym razem? Bardzo! Z najliczniejszej ciąży na świecie przyszły bowiem na świat ośmioraczki, których mamą jest Nady Denise Doud – Suleman. Kobieta została zapłodniona metodą in vitro, co spowodowało liczne kontrowersje na całym świecie.

Najbardziej płodna mama

Kolejne z ciekawych pytań dotyczy ilości dzieci, które w swoim życiu może urodzić jedna kobieta. Odpowiedź jest – znowu, szokująca. Rekord należy bowiem do pani o nazwisku Valentina Vassylieva, która urodziła… 69 dzieci. Nie oznacza to jednak, że matka ta tyle razy była w ciąży – po prostu miała wyraźną „skłonność” do ciąż mnogich. Rekordzistka była w ciąży 27 razy – 16 razu urodziła bliźnięta, siedem razy trojaczki oraz cztery razy – czworaczki. Zdumiewające!

Ciekawostki

Summer Whelan – to nazwisko zapadło w pamięć wielu osobom z uwagi na wyjątkowe okoliczności narodzin dziewczynki. Mała Summer była bowiem noworodkiem, który przyszedł na świat… z dwoma ząbkami. Oryginalny bobas zaskoczył wszystkich, oprócz swojej babci – twierdziła ona bowiem, że sama też przyszła na świat z takim „dodatkiem”.

Na koniec warto wspomnieć o pani Julii Grovenburg. Kobiecie tej udało się dokonać rzeczy uznawanej za niemożliwą – mianowicie, zaszła ona w drugą ciążę…w dwa tygodnie po poprzednim poczęciu. Zjawisko określane jako „ciąża w ciąży” występuje niezwykle rzadko i była zdumieniem dla lekarzy. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze, a pani Julia jest matką Jililan i Hudsona.

fot.
Fotolia