Praca na urlopie macierzyńskim a kwestie prawne

Czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to ....

praca dla mamy w domu

Chociaż urlop macierzyński z zasady służy odpoczynkowi młodej mamy i poświęceniu czasu dziecku, wiele kobiet z przyjemnością podjęłoby się dodatkowych obowiązków. Pojawia się jednak pytanie, czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to mamy dla ciebie same dobre wiadomości.

Czy na macierzyńskim można pracować?

Pogodzenie urlopu macierzyńskiego z pracą zdalną bynajmniej nie jest niemożliwe i nie skutkuje ani zakończeniem urlopu macierzyńskiego ani „obcięciem” czy wręcz wstrzymaniem zasiłku. Są jednak pewne ważne kwestie, o których należy pamiętać, a które zależą od rodzaju urlopu, na którym przebywa młoda mama.

Jak dorobić na macierzyńskim?

I tak, w czasie podstawowego  urlopu macierzyńskiego (pierwsze 20 tygodni) młoda mama nie może co prawda podjąć się umowy o pracę (zarówno z obecnym, jak i nowym pracodawcą), ale bez problemu może rozpocząć pracę opartą na umowie o dzieło lub umowę zlecenie.

Co to oznacza? Mianowicie, jeśli planujesz zdalnie wykonywać część obowiązków ze swojego dotychczasowego miejsca pracy (np. przygotowywać dokumenty, prowadzić księgowość), nie ma ku temu żadnych przeciwskazań – twój pracodawca musi jednak podpisać z tobą umowę o dzieło albo umowę zlecenie.

Jeżeli z kolei pragniesz spróbować swoich sił „na nowym terenie” i np. tłumaczyć dokumenty z języka polskiego na angielski na zlecenie nowego pracodawcy, chociaż przebywasz na urlopie macierzyńskim – tu też nie ma żadnego problemu, o ile podpiszesz umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Podpisanie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenie) nie skutkuje zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub wstrzymaniem/zmniejszeniem zasiłku macierzyńskiego także wtedy, gdy młoda mama przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Zmniejszenie zasiłku macierzyńskiego następuje natomiast wówczas, gdy młoda mama, przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, podejmie u swojego dotychczasowego pracodawcy umowę o pracę (nie może ona jednak przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy). Wówczas zasiłek macierzyński zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Czy będąc na urlopie macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Weźmy pod lupę inny przypadek – mianowicie, chcesz rozpocząć pracę na urlopie macierzyńskim, ale będzie ona polegała na świadczeniu usług dla wielu klientów (np. szycie ubrań dziecięcych). Oczywiście wskazane jest wówczas założenie własnej firmy – czy możesz zrobić to, nie tracąc urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku?

Jak najbardziej! Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań – mimo założenia własnej działalności nie tracisz urlopu macierzyńskiego i w dalszym ciągu otrzymujesz zasiłek w niezmienionej wysokości.

Co ważne, jeśli firmę zakłada mama przebywająca na urlopie macierzyńskim, składki na ubezpieczenie rentowe oraz emerytalne opłacane są z budżetu państwa. Oznacza to, że ty będziesz opłacała jedynie składkę zdrowotną (niecałe 300 złotych miesięcznie) oraz podatek dochodowy i podatek VAT (możesz też skorzystać ze zwolnienia z VAT).

Masz pomysł na biznes - działaj

Jak widać, nie ma żadnych przeciwskazań, aby spróbować swoich sił w łączeniu pracy i opieki nad maluchem. Jeśli zatem masz pomysł, chęci i zapał – działaj.

Masz własną firmę, albo myślisz o jej założeniu?
Podziel się w komentarzach swoimi wątpliwościami czy pytaniami - dzięki nim przygotujemy kolejne artykuły odpowiadające na twoje pytania
fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej