Dynia jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Ameryki Środkowej. Uprawiana była przez Inków, wraz z odkryciem Ameryki - Europa odkryła również dynię.
Dynia jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Ameryki Środkowej. Uprawiana była już przez Inków; na stokach gór do wysokości 4000 m n.p.m. Inkowie budowali uprawne stopnie, na których właśnie między innymi sadzona była dynia. Wraz z odkryciem Ameryki - Europa odkryła również dynię. Najpowszechniej uprawianymi w świecie zarówno dla owoców jak i nasion, są odmiany dyni olbrzymiej. Dziś dynia jest dobrze rozpowszechniona na całym świecie, jako roślina uprawiana amatorsko, a znaczącym eksporterem pestek konsumpcyjnych są Chiny. Owoce dyni uprawiane dla nasion muszą osiągnąć pełną dojrzałość, aby pestki charakteryzowały się właściwym smakiem i aromatem. Po wydobyciu z owoców nasiona są suszone mechanicznie i przeznaczane do handlu w postaci pestek lub łuskane.
Pestkom z dyni przypisuje się skuteczność leczenia trądziku, korzystny wpływ na stan włosów i paznokci, co znajduje uzasadnienie w ich specyficznych składnikach: cynku oraz siarce. 100g pestek zawiera również całodzienną zalecaną dawkę miedzi.
Pestki z dyni są bogate w olej zawierający specyficzny fitosterol o nazwie cucurbitasterol, sole mineralne wzbogacone fosforanami, błonnik, jak również niewielkie ilości enzymów, żywic, cukrów oraz związków białkowych. Medycyna ludowa od niepamiętnych czasów ceni sobie właściwości lecznicze nasion dyni. Używa ich przeciwko gliście ludzkiej czy tasiemcowi jelitowemu. Napój z mielonych pestek z wodą działał moczopędnie przy schorzeniach nerek.
Dane naukowe wskazują na ogromne znaczenie pestek dyni jako produktu zapobiegającego przerostowi gruczołu krokowego, zwłaszcza w populacji europejskiej. Olej z pestek dyni podtrzymuje działanie prostaty, a tym samym potencję u mężczyzn. Badania przeprowadzone w Tajlandii wykazały, że pestki redukują poziom substancji odpowiedzialnych za formowanie kamieni nerkowych oraz leczą stany zapalne dróg moczowych. Zawarte w pestkach dyni tokoferole (witamina płodności) posiadają działanie afrodyzjakalne.