Pochodzi z Persji w Europie rozpowszechniła się dopiero w XIX w. Obecna marchew jadalna to produkt końcowy długiego procesu selekcji mutantów.
Marchew pochodzi z Persji w Europie rozpowszechniła się dopiero w XIX w. Obecna marchew jadalna to produkt końcowy długiego procesu selekcji mutantów. Od ok. 100 lat wiadomo, że marchew zawdzięcza swą charakterystyczną barwę karotenowi, czyli prowitaminie A, w którą jest niezwykle bogata.
Warzywo to bogate jest także w inne witaminy, m.in.: B1, B2, PP, K i C. Posiada również związki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod i przede wszystkim potas, którym ludzie dbający o urodę i sylwetkę zawdzięczają jędrne ciało, piękną cerę i karnację skóry. Francuzki twierdzą, że marchew to jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków.
Zawiera duże ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Sprzyja wydalaniu z organizmu produktów odpadowych przemiany materii, obniża poziom cholesterolu we krwi, ma działanie antymiażdżycowe.
Korzeń marchwi jest cennym środkiem przy leczeniu cukrzycy, chorób związanych z niedoborem witaminy A.
Ugotowana na papkę marchew wspomaga leczenie biegunek.
Prowitamina A zawarta w marchwi zostaje bardzo szybko zamieniana w wątrobie na witaminę A, ta z kolei wspaniale działa na wzrok, szczególnie na widzenie w ciemnościach, zalecana jest także osobom pracującym przed monitorami.
Prof. Dontewill z Hamburga, odkrył, że witamina A blokuje również działalność benzyprenu (związku rakotwórczego z dymu tytoniowego), przekształcając go w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Dlatego palacze powinni jadać marchewkę codziennie i to z nadwyżką.
Lekarze ponadto zalecają picie soku z marchewki, ponieważ „przemywa" naczynia krwionośne, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę, wzmacnia paznokcie i włosy.
Marchew to jeden z pierwszych po mleku pokarmów dla niemowlaków - ze względu na lekkostrawność i łatwe przyswajanie przez organizm. Warto też dodać, że marchew nie powoduje alergii.
Przygotowanie - Warto wiedzieć, że najwięcej składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką. Dlatego, o ile to możliwe, najlepiej wcale marchewki nie obierać, tylko umyć starannie pod bieżącą, letnią wodą lub wyszorować szczoteczką. Jeśli musisz marchewkę obrać, staraj się robić to jak najcieniej nożem ze stali nierdzewnej. Po obraniu przepłucz je wodą, by zmyć zanieczyszczenia np. resztki ziemi, jaja pasożytów lub środki ochrony roślin. Przed pokrojeniem marchewki warto polać ją jeszcze wrzątkiem. W żadnym wypadku nie powinno stosować się długiego namaczania, gdyż spowoduje to straty witamin.
Marchew to warzywo, które szybko i łatwo wchłania różnego rodzaje toksyny z gleby.
Dlatego trzeba zwracać uwagę, gdzie się marchewkę kupuje.
Ponadto, jeśli do górnej części korzenia dochodziło światło słoneczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wytworzyła się tam substancja toksyczna, solanina.
Dlatego górną część marchewki zawsze obcinamy, zwłaszcza, gdy jest koloru zielonego.