Roślina pochodzi z południowo-wschodniej części rejonu basenu Morza Śródziemnego i południowej Azji. Obecnie majeranek uprawiany jest we wszystkich krajach świata o ciepłym i umiarkowanym klimacie.
Roślina pochodzi z południowo-wschodniej części rejonu basenu Morza Śródziemnego i południowej Azji. Obecnie majeranek uprawiany jest we wszystkich krajach świata o ciepłym i umiarkowanym klimacie. W Polsce rośnie dziko i jest uprawiany w gospodarstwach ogrodniczych.
Nazwa majeranek pochodzi od arabskiego słowa „marjamie", oznaczającego „niezrównany". Jego zastosowanie jest tak wszechstronne, że łatwiej byłoby chyba wymienić potrawy, których majerankiem się nie przyprawia. Dawniej przypisywano mu też właściwości lecznicze i uważano go za afrodyzjak.
Przyprawa ta doceniana jest przez każdą kuchnię. Do rangi przysłowia urosło powiedzenie „tłusta potrawa i majeranek - to dwie rzeczy nierozłączne".
Listki i delikatne łodygi tego korzennego ziela nadają się do potraw gotowanych z grochem lub białą fasolą oraz do kwaszonej kapusty.
Majerankiem przyprawia się zupy (flaki, kartoflankę, grochówkę, fasolową, żur) oraz wszelkiego rodzaju mięsa: duszone i pieczone (schab, pieczeń baranią, wołową, wieprzową, tłusty drób, szczególnie gęś), farsze mięsne, pasztety, wędliny kanapkowe.
To znakomity dodatek do zimnych i gorących sosów, ryb i sałatek. Także topiony smalec doskonale smakuje po dodaniu majeranku.