Bazylia jest rośliną roczną z rodziny wargowych. Znane są rozmaite gatunki bazylii. Służy jako przyprawa kuchenna, używana jest także do produkcji likieru oraz jako ozdoba.
Bazylia jest rośliną roczną z rodziny wargowych. Znane są rozmaite gatunki bazylii (np. cynamonowa, cytrynowa, ciemny opal, tajlandzka purpura), pochodzące z Azji Południowej, Środkowego Wschodu, Ameryki Południowej. Zawiera olejek bazyliowy o balsamicznym zapachu i gorzkim smaku używany w przemyśle perfumeryjnym. Służy jako przyprawa kuchenna, używana jest także do produkcji likieru oraz jako ozdoba. Popularnej przyprawowej odmianie bazylii (Ocimum basilicum) przypisuje się moce afrodyzyjne. Wszystkie rodzaje bazylii zawierają olejki eteryczne, garbniki i witaminy.
Szerokie spektrum działania.
Bazylia działa głównie na układ trawienny oraz nerwowy. Herbatka z bazylii łagodzi wzdęcia, skurcze żołądkowe, kolkę, niestrawności.
Bazylia może być użyta w celu zapobiegania lub przynoszenia ulgi wymiotom i nudnościom. Zioło to eliminuje również robaki żyjące w jelitach.
Bazylia posiada właściwości uspokajające, działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił, dlatego też jest stosowana w czasie pobudliwości nerwowej, zmęczenia, depresji, niepokoju lub bezsenności.
Zioło to ma również zastosowanie w leczeniu epilepsji, bólów migrenowych głowy, kokluszu.
Tradycyjnie bazylia była stosowana na zwiększenie pokarmu u kobiet karmiących.
Stosowana zewnętrznie, bazylia działa jako odstraszacz na owady. Sok z liści bazyli przynosi ulgę na pogryzienia przez owady. Bazylia posiada przeciwbakteryjne działanie.
Zastosowanie w kuchni.
Bazylia ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. W swoich różnych postaciach (świeża, mrożona lub suszona) jest dodawana do zup, potraw z ryb i drobiu, omletów, sałatek, potraw z makaronów, pizzy. Bazylia to najlepszy dodatek ziołowy do pomidorów. Bazylia świetnie nadaje się do potraw warzywnych z brokułami, marchewką, kapustą, cukinią, kabaczkiem, karczochami i dynią. Świeże liście bazylii można również dodawać do octów oraz oliwy z oliwek.
Aby nie stracić walorów smakowych i zapachowych bazylii, najlepiej jest rwać liście niż je kroić nożem, a gotując potrawy z użyciem świeżej bazylii, należy pamiętać o dodaniu jej pod koniec gotowania. Bazylia w czasie dłuższego gotowania traci swoje wartości smakowe.