Awokado po 10 miesiącu

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie nazywali go masłem puszczy lub owocem maślanym. Inkowie przypisywali mu właściwości afrodyzjakalne.

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Aztekowie nazywali go masłem puszczy lub owocem maślanym. Inkowie przypisywali mu właściwości afrodyzjakalne.

Spożywany zazwyczaj na surowo, jako samodzielna przystawka lub składnik sałatek i gęstych sosów (w tym meksykańskiego, guacamole). Używany także do dekoracji potraw.

Bomba energetyczna.

Duża wartość energetyczna tego owocu sprawiła, że traktowano go jako namiastkę mięsa podczas długich i dalekich podróży. Ze względu na zawartość tłuszczu - aż 18-30% (są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe) - 100 g awokado ma aż 130-200 kcal.
Poza tym zawiera sporo witamin, m.in.: B1, B2, E, D, C, a także: karoteny i białko. Polecany jest diabetykom, bo nie zawiera cukru. Owoce awokado zalecane są ponadto osobom cierpiącym na anemię, nadciśnienie, dolegliwości żołądkowe i kłopoty z trawieniem. Właściwości lecznicze posiadają również liście tej rośliny, które stosuje się np. przy lekkich zatruciach pokarmowych, nudnościach i wzdęciach.

Jak wybrać?

Owoc awokado przypomina kształtem gruszkę, jest intensywnie zielony, żółty lub fioletowy. Mierzy do 20 cm. Wewnątrz znajduje się jedna, duża i niejadalna pestka oraz tłusty kremowozielony miękki miąższ, który smakiem przypomina nieco orzech włoski. Najsmaczniejsze są owoce dojrzałe, które można rozpoznać naciskając lekko placem skórkę. Twardy owoc należy odstawić w ciepłe miejsce na 2-8 dni i poczekać, aż zmięknie. Można przyspieszyć ten proces, owijając owoc w papier, wówczas okres dojrzewania skróci sie do 2-3 dni.

Awokado nadaje się do pikantnych i słodkich sałatek, deserów, a także na kanapki. Należy pamiętać, że awokado nie toleruje wysokich temperatur - gotowany lub pieczony nabiera gorzkiego smaku.