Nazwę "kiwi" roślina otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku - puszek skórki owocu, bowiem przypominał im ptaka kiwi. Obecnie roślina jest uprawiana nie tylko w Nowej Zelandii, ale też w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym.
Pochodzi z Chin, w końcu XIX wieku rozpowszechniła się też w innych krajach, ale jako roślina ozdobna. Nazwę "kiwi" roślina otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku - puszek skórki owocu, bowiem przypominał im ptaka kiwi.
Obecnie roślina jest uprawiana nie tylko w Nowej Zelandii, ale też w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym.
Owocem są owalne jagody o wielkości kurzego jajka. Pod jasnobrązową, pokrytą włoskami skórką znajduje się zielony, soczysty miąższ, a w nim liczne drobne czarne nasiona, które otaczają białe jądro osnówki. Miąższ owocu ma słodko - kwaskowaty smak.
Miąższ owocu jest bogaty cukry - głownie glukozę i fruktozę, w witaminy: C, D, z grupy B, kwas cytrynowy i karoteny. Zaletą kiwi jest, iż nawet po 6 miesiącach przechowywania pozostaje w nim 90% witaminy C. 100 g owocu dostarcza 40 kalorie.
Miąższ zawiera także aktynidynę - enzym rozkładający białka. Z tego powodu nie należy przygotowywać koktajli mlecznych z kiwi, bo owoc spowoduje, iż będzie on gorzki.
Owoc kiwi spożywa się na surowo, jest dodawany do sałatek lub wykorzystywany do produkcji marmolady lub napojów.