Sztuka niełączenia w diecie dziecka.

Aby wykorzystać cenne witaminy i mikroelementy zawarte w produktach, warto poznać kilka zasad niełączenia ze sobą produktów. 

czego nie łączyć w diecie dziecka

Aby wykorzystać cenne witaminy i mikroelementy zawarte w produktach, warto poznać kilka zasad niełączenia ze sobą produktów. Reguły tyczą się zarówno żywienia najmłodszych jak i dorosłych osób.

Niekorzystne połączenia

Ogórek zielony, jak również inne warzywa z rodziny dyniowatych, takie jak: cukinia, kabaczek + warzywa bogate w witaminę C: pomidor, papryka, natka pietruszki, brukselka, kapusta).
Dlaczego? Warzywa dyniowate zawierają enzym, askorbinaza, który niszczy zawartą  w produktach takich jak pomidory, czy papryka, witaminę C;

Produkty mleczne + mięsne ( np. kanapka z serem żółtym i wędliną, kakao + kanapka z szynką)
Dlaczego? Wapń zawarty w produktach mlecznych ogranicza wchłanianie żelaza z produktów mięsnych i na odwrót;

Produkty pełnoziarniste, produkty mleczne + herbata, kakao
Dlaczego? Garbniki zawarte w herbacie i kakao ograniczają wchłanianie składników mineralnych: magnezu, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B z produktów zbożowych i mlecznych.

Produkty mleczne + cukier
Dlaczego? Cukier dodany do koktajli mlecznych, lub zawarty w jogurtach, deserkach owocowych ogranicza wchłanianie wapnia oraz fosforu.

Ryby morskie + warzywa z rodziny krzyżowych (kapusta, brukselka, brokuły, soja)
Dlaczego? Rośliny z rodziny krzyżowych zawierają substancje o nazwie goitrgeny, które ograniczają wchłanianie jodu. Goitrogeny podczas gotowania zostają zneutralizowane (należy gotować te warzywa bez przykrywki).

Herbata + cytryna
Dlaczego? Pod wpływem gorącej wody, jaką zalewamy herbatę, witamina C zawarta w cytrynie jest niszczona nawet w 80%.

tekst dla osesek.pl: Magdalena Wojciechowska, dietetyk
fot.
Fotolia