Lato na talerzu. Pić się chce.

Zastanawiasz się, czym ugasić pragnienie malucha, czy i czym dopajać niemowlę, a czego nie podawać dzieciom do picia, to koniecznie czytaj dalej.

co do picia dla niemowlaka

Kiedy praży słonko zmniejsza się apetyt za to pić się chce. Maluchy czasem „zapominają", że chce im się pić, dlatego to nas należy pamiętanie o tym i proponowanie im napojów. Malutkie dzieci bardzo łatwo ulegają odwodnieniu. Zastanawiasz się, czym ugasić pragnienie malucha, czy i czym dopajać niemowlę, czego nie podawać dzieciom do picia, to koniecznie czytaj dalej.

Co dawać do picia niemowlętom karmionym piersią

Zgodnie z zaleceniami WHO przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, mleko mamy jest najlepszym pokarmem i napojem w jednym. Dlatego nie powinno podawać się w tym okresie żadnych innych napojów i pokarmów. W upalne dni trzeba niemowlę przystawiać częściej do piersi by zaspokoić pragnienie. W wyjątkowych sytuacjach można podać dziecku łyżeczką przegotowaną i ostudzoną wodę przeznaczoną dla niemowląt.

Co dawać do picia niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym

Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlęta karmione sztucznie, samo mleko powinny otrzymywać jedynie przez pierwsze 4 miesiące życia. Mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko kobiece, dlatego w piątym miesiącu powinnaś podawać maluchowi do picia przegotowana i ostudzoną wodę przeznaczona dla niemowląt.

PRZYZWYCZAJAJ OD MAŁEGO DO WODY

  • Czysta butelkowana woda mineralna jest najlepszym napojem zarówno dla dzieci, jaki i dla dorosłych.
  • Woda zaspokaja pragnienie, nie ma kalorii a więc nie zmniejsza apetytu malucha.
  • Woda jest nośnikiem substancji dostarczających energię i substancje budulcowe jest tez regulatorem ciepłoty ciała.
  • Zapotrzebowanie na płyny u dzieci jest większe niż u dorosłych i wzrasta jeszcze, kiedy maluch jest ruchliwy i jest upał.

Jak woda nadaje się do picia dla dziecka?

Woda mineralna - w pierwszym roku życia do przygotowania dla niemowlęcia mleka, kaszki, zupki jak również do picia używaj niskozmineralizowaną, nie gazowaną wodę mineralną dopuszczoną do spożycia dla niemowląt. W pierwszym półroczu życia dziecka przed podaniem wodę zagotuj i ostudź, potem możesz podawać wodę wprost z butelki, ale tylko taką z atestem.
Otwartą butelkę przechowuj w lodówce przez ok. 24h

Nie używaj karnówki - woda w kranie jest uzdatniana chemicznie i chlorowana, ponad to mogą się w niej zawierać zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej.

Wodę oligoceńską przed podaniem dziecku przegotuj, trzymaj ją w czystej wyparzonej szklanej butelce w lodówce do 24h, po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie i pleśnie.

Inne napoje w diecie dziecka

Napoje mleczne - kefir, jogurt, maślanka, mleko acydofilne to napoje powstałe z ukwaszonego mleka. Można je podawać dziecku po ukończeniu 12 miesiąca życia. Są to napoje bardzo zdrowe. Zawierają białko i wapń pochodzący z mleka jednak dzięki fermentacji białko jest lżej strawne i łatwiej wchłaniane w jelitach. Łatwiej też wchłaniany jest z niego wapń - budulec kości i zębów. Naturalny kefir czy maślanka do doskonałe napoje na upalny dzień gaszą pragnienie i dostarczają wielu składników odżywczych.

Soki - wraz z rozszerzaniem diety można dziecku podawać soki, jeśli kupujesz gotowe wybieraj te przygotowane z myślą o niemowlętach, bez cukru. Sok ma intensywny smak, dlatego warto go rozcieńczać pół na pół z woda mineralną. Pamiętaj jednak, że soki są kaloryczne i podstawowym napojem powinna być woda. Soki najlepiej podawać po posiłku tak jak kompot.

Kompoty - w drugim roku życia możesz podawać dziecku domowy kompot przygotowany na bazie owoców, wody mineralnej i najlepiej miodu.

Herbaty - dzieciom nie podajemy herbaty czarnej, zielonej czy czerwonej. W drugim roku życia możesz podawać czasem herbatę roibos. W drugim półroczu życica możesz maluchowi podawać słabe napary herbatek ziołowych czy z suszonych owoców, np.: z aroni, dzikiej róży, malin, hibiskusa, mięty, rumianku, skórek jabłka czy porzeczek.

Gotowe granulowane herbatki owocowe i ziołowe dla niemowląt i małych dzieci, zawierają bardzo dużo cukru, dlatego nie polecamy ich.

Ile płynów powinno otrzymywać niemowlę i małe dziecko

Pamiętaj, że do łącznej ilości wypijanych przez dziecko płynów zaliczamy również wodę znajdującą się w kaszkach, sokach czy zupkach.

Niemowlęta ważące do 10kg powinny otrzymywać ok. 100 ml płynów na każdy kilogram ciała. Dzieci w wieku poniemowlęcym potrzebują ok. 1,5-2 l płynów. Pamiętaj jednak, że potrzeby dzieci odnośnie ilości jedzenia czy wypijanych płynów różnią się i podane wartości są orientacyjne. Młodszym dzieciom trzeba, co i raz przypominać i proponować coś do picia, bo czasami „zapominają" o tym, że chce im się pić.

Jeżeli mocz dziecka ma intensywną barwę i zapach może to oznaczać, że dziecko otrzymuje za mało płynów.

Czego nie podajemy niemowlętom i małym dzieciom do picia.

Dla dzieci niewskazane są:

  • napoje zwierające sztuczne barwniki i konserwanty
  • napoje gazowane
  • napoje słodzone
  •  soki produkowane z koncentratów owocowych
  • wysoko mineralizowana woda

Uważnie czytaj etykiety opakowań. Niestety producenci czasem stosują bardzo mylące oznaczenia swoich produktów, gdzie opakowania czy hasła reklamowe mogą sugerować, że są to produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia