Zobacz sposób naukowców na niejadka

Każda mama, która ma w domu małego niejadka wie jak czasem trzeba się nagimnastykować by posiłek trafił do małego brzuszka.

sposób na niejadka

Każda mama, która ma w domu małego niejadka wie jak czasem trzeba się nagimnastykować by posiłek trafił do małego brzuszka. Naukowców również zajmuje temat jak zachęcić niejadka do jedzenia, okazuje się, że rozwiązanie może być prostsze niż nam się wydaje; na talerzu musi być kolorowo.

"To, co podoba się dzieciom, bardzo różni się od tego, co działa na dorosłych" - podkreśla ekspert w dziedzinie zachowań żywieniowych z Cornell University, Brian Wansink. – „Nasze badanie pokazuje, jakie wprowadzić zmiany, aby brokuły i ryba zaczęły się wydawać małym dzieciom bardziej apetyczne niż kiedykolwiek wcześniej".

Niejadki można zachęcić do zdrowszych posiłków, dbając o kolor na talerzu. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci są kompozycje pokarmów złożone z siedmiu różnych produktów w sześciu kolorach - obliczyli naukowcy.

Barwne posiłki wydają się dzieciom bardziej atrakcyjne, niż dorosłym, którym z reguły na talerzu wystarczają trzy produkty i tyleż kolorów. "W porównaniu z dorosłymi dzieci wolą nie tylko talerze, na których jest więcej produktów do wyboru i dużo kolorów. Chodzi również o to, by poszczególne produkty były ładnie ułożone na całym talerzu, w dodatku - w wyraźne wzory. Dla odmiany dorośli wolą jedzenie pośrodku talerza.

Do tych wniosków doszli naukowcy z Cornell University i z London Metropolitan University na podstawie przeprowadzonego testu w którym 23 dzieciom (w wieku od 9 do 11 lat) i 46 dorosłym pokazywali pełnowymiarowe zdjęcia 48 posiłków w różnych kombinacjach. Porcje różniły się liczbą pozycji na talerzach i sposobem rozmieszczenia.

fot.
skiphop