Woda

Woda znajduje się we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Bez jej udziału nie mogą zachodzić w ustroju żadne procesy.

Woda znajduje się we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Bez jej udziału nie mogą zachodzić w ustroju żadne procesy. Im dziecko młodsze tym jego organizm zawiera jej więcej. Niemowlęta karmione metodą na żądanie piersią lub sztucznie nie potrzebują dodatkowego pojenia

  • jest konieczna do trawienia i wchłaniania pokarmów.
  • z wodą następuje wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii, związków trujących nagromadzonych w organizmie
  • bierze udział w regulacji temperatury
  • daje poślizg w stawach dzięki czemu możemy się poruszać


Woda stanowi podstawowy element każdej komórki organizmu, jest nośnikiem substancji dostarczających energię i składniki budulcowe oraz ważnym regulatorem ciepłoty ciała. Codzienna dieta małego dziecka powinna zawierać odpowiednią ilość płynów. Zapotrzebowanie na płyny u dzieci jest większe niż u dorosłych i wzrasta jeszcze, kiedy maluch jest niezwykle ruchliwy lub choruje i ma wysoką temperaturę. Małe dziecko potrzebuje w ciągu doby około 2 litrów płynów, wliczając w to wodę zawartą w sokach, owocach, warzywach i zupach.

Podstawowymi płynami w diecie małego dziecka są wody mineralne niegazowane, soki owocowo-warzywne, jogurty, kefiry, koktajle mleczno-owocowe, herbatki owocowo-ziołowe. Nie należy podawać małym dzieciom słodkich, sztucznie barwionych napojów gazowanych typu "cola" i innych, zawierających w swym składzie sacharozę lub sorbitol, oraz napojów typu "tonik" z zawartością chininy.