
Sponsorowany
Leki na katar
Na początek zdecydowanie warto mieć skuteczne leki na katar dla dzieci, bo w większości przypadków pojawia się on nagle i niespodziewane. Mowa przede wszystkim o wodzie morskiej oraz o preparatach w sprayu z oksymetazoliną bądź ksylometazoliną. W udrożnieniu noska pomogą niewątpliwie inhalacje z soli fizjologicznej (przy okazji sól fizjologiczna przyda się do przemywania oczu i drobnych ran), a także aspiratory do odciągania wydzieliny. Aspiratory mogą być ustne, elektryczne albo podłączane do odkurzacza. Świetne działanie – szczególnie w nocy – mają ponadto plasterki nasączone mieszanką olejków eterycznych. Warto sprawdzić leki na katar w aptece Nowa Farmacja, bo jest tam naprawdę duży wybór produktów dla maluszków i starszaków bez recepty.
Leki na ból i gorączkę
Równie często jak katar mamy do czynienia z bólem i gorączką. Nie zawsze musi to oznaczać infekcję i chorobę. Niekiedy gorączka rośnie przy ząbkowaniu lub bez wyraźnej przyczyny. W tym przypadku w apteczce powinny się znaleźć leki z paracetamolem, który działa i przeciwbólowo, i przeciwgorączkowo, a także z ibuprofenem, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Do wyboru są syropy, tabletki oraz czopki (idealne dla maluszków). Jeśli natomiast chodzi o dawkowanie syropu, to najlepiej skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który przy obliczeniach bierze pod uwagę masę ciała dziecka.
Leki na gardło i kaszel
Leki na katar, na ból i gorączkę są niezbędne, ale do tego grona zaliczamy również leki na gardło oraz na kaszel. Te pierwsze mogą być w postaci pastylek lub tabletek do ssania, w postaci aerozolu (świetne dla najmłodszych) oraz w postaci płynów do płukania. Co ciekawe, istnieją również lizaki na ból gardła. W przypadku kaszlu sprawdzają się przede wszystkim syropy – na suchy kaszel, na mokry kaszel lub działające na oba jednocześnie. Tu jeszcze ważna uwaga: zawsze stosujmy się do zaleceń producenta, bo nie wszystkie syropy można przyjmować na noc, przed snem.
Leki ratunkowe – w razie alergii i otarć
Na koniec zostawiliśmy jeszcze leki nazwane roboczo jako ratunkowe. Choć przedstawiamy je jako ostatnie, to wcale nie oznacza, że są najmniej ważne. I tak do tej grupy zaliczymy z pewnością Octenisept, który działa bakterio-, wiruso- oraz grzybobójczo. Nadaje się do przemywania kikuta pępowinowego u noworodka oraz do odkażania ran i skaleczeń u starszaka. Co ważne, w ogóle nie szczypie ani nie piecze.
Do tego nie zapominamy o plasterkach, bo rodzice dobrze wiedzą, że kolorowe plasterki czy plasterki z bohaterami bajek leczą. Wystarczy je nakleić i dzieciom się wydaje, że ból minął. Dobrze sprawdzi się też najprostsza maść z alantoiną lub panthenolem o działaniu łagodzącym, gojącym i nawilżającym.
Wśród leków ratunkowych potrzebne są też kropelki w razie alergii, a jeśli na skórze pojawiło się podrażnienie, na przykład po ukąszeniu owadów, to warto posmarować to miejsce specjalnym żelem.
Podsumowując, domowa apteczka zawsze powinna być dobrze wyposażona – i to bez względu na to, czy mamy niemowlę, czy starsze dziecko. Ani rusz bez leków na katar, na ból i gorączkę, na gardło i kaszel oraz leków ratunkowych. Sprawdź, czy masz je wszystkie!