Lato ma wiele uroków, dla mnie jednym z nich są bezapelacyjnie świeże, wygrzane w słońcu pachnące owoce. Rozsmakuj swoje małe dziecko w truskawkach, malinach, borówkach, porzeczkach.
Lato ma wiele uroków, dla mnie jednym z nich są bezapelacyjnie świeże, wygrzane w słońcu pachnące owoce. Rozsmakuj swoje małe dziecko w truskawkach, malinach, borówkach, porzeczkach. Te malutkie owoce prosto z krzaczka to bomby witaminowe. Sprawdź, co w sobie kryją, od kiedy które możesz podawać swojemu dziecku.
Jagody po 6 miesiącu życia
Jagody bogate są wapń, żelazo, miedź, fosfor oraz w witaminy A, B1, B2, C i PP.
Czarne jagody zawierają wakcyninę - jest to substancja, która działa podobnie jak insulina. W pewnym stopniu leczy, cukrzycę, gdyż obniża poziom cukru we krwi.
Jagody polecane są na zaparcia, owoce w formie nieprzetworzonej i w postaci dżemu działają łagodnie przeczyszczająco. Z kolei suszone jagody, w postaci herbat oraz soków leczą biegunki.
Jak podawać - niemowlętom jako sok lub przecier starszym maluchom najlepiej świeże. Zanim jednak zaczniecie delektować się jagodami, aby uchronić się przed zarażeniem bąblowicą, należy owoce przed zjedzeniem bardzo dokładnie umyć pod strumieniem ciepłej wody.
Maliny po 7 miesiącu życia
Maliny są bogate w witaminy: C, A, z grupy B, wapń, żelazo. Zawierają znaczną ilość błonnika pokarmowego, dlatego warto je podawać dzieciom, które mają skłonność do zaparć.
Jak podawać - niemowlętom w postaci soku, lub przecieru, przed podaniem koniecznie przetrzyj maliny przez sito by oddzielić małe pesteczki. Starszym dzieciom najlepiej podawać świeże beż żadnych dodatków.
Jeżyna po 9 miesiącu życia
Jeżyny zawierają całą paletę składników odżywczych oprócz potasu, magnezu i miedzi znaczące ilości prowitaminy A i witaminy C. Wzmacniają organizm, są pomocne w zwalczaniu grzybów i bakterii. Medycyna ludowa zaleca picie soku z jeżyn na przeziębienia i drobne infekcje.
Jak podawać - niemowlętom w postaci soku, lub przecieru, przed podaniem koniecznie przetrzyj jeżyny przez sito by oddzielić małe pesteczki. Starszym dzieciom najlepiej podawać świeże beż żadnych dodatków. Jeżyny są owocami bardzo łatwo psującymi się, łatwo tworzy się na nich pleśń. Dlatego też przeznaczone są do bezpośredniego spożycia. Łatwo wchłaniają wodę, dlatego należy je szybko przepłukać bezpośrednio przed spożyciem
Borówka amerykańska po 9 miesiącu życia
Borówki to prawdziwa bomba witaminowa, bogate są w witaminę C, potas, wapń, magnez, żelazo. Borówki zawierają składniki, które min.: zmniejszają ilość złego cholesterolu, chronią przed nowotworami, maja dobroczynny wpływ na wzrok.
Jak podawać - niemowlętom jako przecier a starszym maluchom świeże przepłukane na sicie pod ciepła bieżącą wodą.
Porzeczki po 9 miesiącu życia
Porzeczki to bogactwo witaminy C, największą jej ilość zawierają czarne porzeczki. Porzeczki zawierają również duże ilości potasu, wapnia, magnezu, żelaza i witaminy E. Dzięki zawartości antocyjanów sok ze świeżych owoców czarnej i czerwonej porzeczki na działanie antywirusowe. Substancja ta skutecznie radzi też sobie ze zwalczaniem bakterii e.coli. Porzeczki zawierają również rutynę, która wzmacnia naczynka krwionośne.
Jak podawać - niemowlętom w postaci soku lub przecieru. Pamiętaj o przetarciu przez sito. Starszym maluchom świeże czerwone a czarne porzeczki w postaci soku. Popijanie sokiem z porzeczek posiłku ułatwia jego trawienie.
Truskawki po 10 miesiącu życia, dla alergika po 12 miesiącu
Truskawki są bogate w witaminy: C, A, z grupy B oraz żelazo, kwas foliowy, potas, wapń, magnez. Są niskokaloryczne, poprawiają przemianę materii, działają lekko przeczyszczająco
Jak podawać - niemowlętom w postaci soków lub przecieru, przed podaniem koniecznie przetrzyj truskawki przez sito by oddzielić małe pesteczki. Starszym dzieciom najlepiej podawać świeże beż żadnych dodatków. Przed podaniem przepłucz truskawki obficie pod ciepła bieżącą wodą. Szypułki oderwij dopiero po opłukaniu, inaczej nabiorą wody i będą niesmaczne. Truskawki warto podawać dzieciom bezpośrednio po posiłku o dużej zawartości żelaza, ponieważ wysoka zawartość witaminy C ułatwia jego wchłanianie.
Sezon truskawkowy trwa bardzo krótko, bo tylko ok. 1,5. Dlatego jedzcie je jak najczęściej.Pamiętaj:
- każdy z owoców wprowadzaj ostrożnie, pojedynczo i obserwuj dziecko. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego korzystajcie z darów lata.
- lepiej podawać małe porcje owoców a częściej wtedy organizm lepiej wykorzysta zawarte w nich składniki odżywcze.
Letnie owoce najlepiej podawać jak najmniej przetworzone, bez dodatków, w ten sposób przyzwyczaisz dziecko do ich naturalnego smaku, a przy okazji wszystkie wartości odżywcze będą zachowane. Owoce przed podaniem myj i nie przechowuj ich zbyt długo. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są owoce niepryskane z własnego ogródka lub kupione na targu od zaprzyjaźnionego sadownika.
Wszystkie opisane powyżej owoce można mrozić, dzięki takiemu sposobowi przechowania tracą one niewiele ze swoich wartości odżywczych. Owoce najlepiej zamrażać rozsypane luźno na tacy a dopiero potem zmrożone owoce zsypać do woreczka.
fot.
Fotolia