Zanim ostatecznie powiesz: „nie lubię bawić się z moim dzieckiem” zastanów się, czy próbowaliście inaczej. Dowiedz się, po co dokładnie warto sięgnąć i dlaczego, a potem… do dzieła!
Poleca
Powiedzmy sobie wprost – jedna z ulubionych zabaw naszych dzieci, czyli „udawanki”, to dla rodzica po prostu koszmarna nuda. Ale! Zanim ostatecznie powiesz: „nie lubię bawić się z moim dzieckiem” zastanów się, czy próbowaliście inaczej. Na pewno mówią ci coś nazwy memo czy domino, prawda? To zabawy, które dostarczą wiele radości nie tylko dziecku, ale i tobie. I – co bardzo ważne, świetnie wpływają na rozwój naszych pociech.
Wspólnie spędzany czas, kupa śmiechu i radości, a do tego korzystny wpływ na rozwój – tak, to wszystko można połączyć. I przy okazji pozbyć się wyrzutów sumienia, że nigdy nie bawisz się ze swoją pociechą. Dowiedz się zatem, po co dokładnie warto sięgnąć i dlaczego, a potem… do dzieła!
Memo dla dzieci - ćwiczy pamięć
Memo to prosta zabawa z kartonikami w roli głównej. Zasady są proste – przygotowujesz kilkanaście par kartoników. Pary muszą mieć takie same rysunki. Potem losowo rozkładasz kartoniki na stole (najlepiej ułożyć je w duży, pełny kwadrat) i próbujecie wraz z dzieckiem odnaleźć pary. Każdy ma dwie szanse – odkrywa wówczas dwa kartoniki sprawdzając, co jest pod spodem. Osoba, która znajdzie dwa takie same obrazki, zachowuje je dla siebie i ma prawo do kolejnego ruchu. Kto ma więcej kartoników na koniec, ten wygrywa.
Korzyści dla dziecka są naprawdę wielkie – malec ćwiczy umiejętność koncentracji oraz pamięć. Dodatkowo, dzięki obrazkom może szybciej nauczyć się nowych pojęć. Starszakom można zaserwować memo z podpisami w języku angielskim – nauka i zabawa w jednym.
Nasza wskazówka: Nie musisz kupować gotowej gry. Wystarczy drukarka i pół godziny pracy, aby zrobić ją samodzielnie. Możesz wykorzystać do tego celu nawet podwójnie wydrukowane… fotografie dziecka!
Domino dla dzieci
Domino jest nieco już zapomnianą grą, którą zdecydowanie warto przywrócić do łask. Zasady są dość proste – każdy dostaje kilka płytek, na których znajdują się kropki (jak z kostki do gry). Należy łączyć płytki według konkretnego schematu. Kto nie może dopasować płytki – bierze kolejną z ogólnej puli. Zwycięzcą zostaje ten, kto pozbędzie się wszystkich płytek.
Domino w takiej wersji świetnie oddziałuje na starsze dzieci – jest wstępem do nauki liczenia, uczy logicznego myślenia i koncentracji. Pamiętajmy jednak, że z wyjęciem tej gry nie musimy czekać, aż dziecko skończy 5 czy 6 lat. Młodsze dzieci będą się świetnie bawić, tworząc z domina różne konstrukcje albo płytki, które będę przewracać się jedna po drugiej. To z kolei uczy wytrwałości i cierpliwości. I szalenie wciąga rodziców!
Układanki
Układanki to kolejna ciekawa propozycja – polecana zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Szczególne godne polecenia są układanki z drewna. Dziecko musi dopasować kontur zwierzaczka czy pojazdu do wyżłobień w płytce albo ułożyć obrazek z kolorowych kostek. Starszakom polecane są układanki logiczne – np. odwzorowywanie obrazków poprzez układanie trójkątnych figur czy prostokątnych figur.
Układanki mają dwie ważne wartości – uczą logicznego myślenia oraz pomagają w treningu skupienia uwagi.
Puzzle
Są w każdym domu, w którym mieszkają dzieci… i słusznie! Układanie puzzli jest bowiem szalenie przyjemne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Już najmłodsze dzieci szybko odkrywają, że połączenie dwóch czy trzech elementów rodzi satysfakcję i prowadzi do stworzenia obrazu. Starsze potrafią spędzić nad puzzlami wiele chwil – my możemy w tym czasie albo zrobić coś dla siebie albo po prostu pomóc dziecku. W wielu przypadkach okazuje się, że pozornie prosta układanka zajmuje dziecku i rodzicowi całe 20 minut.
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie wiążą się z układaniem puzzli. Wyciszenie, skupienie uwagi, ćwiczenie pamięci – to z pewnością najważniejsze z nich.
Nawlekanki ćwiczą małe paluszki
Nawlekanki kojarzą nam się często tylko z tworzeniem bransoletek dla dziewczynek, ale nic bardziej mylnego. Pod tym krótkim pojęciem kryje się cała masa zabawek, które urzekną zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, a nawet wciągną ich rodziców. Możemy bawić się w sznurowanie drewnianych bucików, przewlekać patyczek przez wielkie dziury w plastikowym serze, tworzyć długie zawieszki, dekorować motylka plątaniem nici albo ozdabiać konika z drewna. Starsze dzieci mogą tworzyć wymyślne konstrukcje sznurka według wzoru.
Taki rodzaj zabawy skutkuje przede wszystkim poprawą logicznego myślenia oraz poprawieniem się motoryki małej. Innymi słowy, to świetny trening przed pierwszymi rysunkami albo pisaniem.
Jako rodzic zapewne już niejednokrotnie pomyślałeś o tym, że zbyt mało czasu spędzasz z dzieckiem. Warto to zmienić i wykorzystać w tym celu popularne gry. Miło spędzony przy nich czas spowoduje, że sami ze sobą poczujemy się lepiej, a nasze dziecko będzie po prostu… zachwycone.