Nastolatki: Co to znaczy być dobrą mamą

Warto poczytać, czego oczekują dzieci; tak dla „przypomnienia". Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili się dowiedzieć od młodych ludzi, jaka ich zdaniem powinna być mama.

jak być dobrą mamą

Pomimo że większość z nas wie jak ważna jest w życiu każdego dziecka mama – czasem o tym, jakie powinnyśmy być „zapominamy". Warto poczytać, czego oczekują dzieci; tak dla „przypomnienia".

Przed zbliżającym się świętem wszystkich mam naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili się dowiedzieć od młodych ludzi, jaka ich zdaniem powinna być mama - ich wypowiedzi i komentarz autorów projektu publikuje serwis interenetowy "Eureklaert".

W ramach projektu obserwowano życie grupy młodych ludzi (od 15 do 18 lat) z różnych środowisk. Nastolatki mogły odpowiadać na pytania naukowców w wygodny dla siebie sposób, część z nich przekazywała informacje na temat swojego życia w postaci video-pamiętników.

Dla nastolatków najważniejsze jest, żeby ich mamy troszczyły się o nich, rozumiały i kochały swoje dzieci niezależnie od tego, co pociechy zrobią i jak się zachowują - przekonuje doktor Carmen Lau Clayton z University of Leeds.

Szesnastoletnia Meg uważa, że dobra mama powinna być "kimś, kto zawsze jest blisko, komu można opowiedzieć o prawie wszystkim, ale jednocześnie kto szanuje prywatność dzieci, jest uczciwy, szczery i pomaga zawsze kiedy się tego potrzebuje". Według innej młodej osoby mama powinna być "kimś, kto się dobrze dzieckiem opiekuje i kto potrafi zrozumieć jak się czujesz i spojrzeć na różne sprawy z punktu widzenia swoich dzieci. Poza tym nawet, jeżeli dzieci zrobią coś złego, albo mają złe stopnie, mama nadal powinna je kochać, być szczęśliwa i troszczyć się o nie".

Ponadto dla nastolatków ważne jest żeby mamy oprócz zapewnienia opieki i wsparcia potrafiły się z nimi śmiać i dobrze bawić. Zdaniem piętnastoletniej Jessiki dobra mama "powinna zawsze umieć żartować i być uśmiechnięta". Pomimo stawianych mamom wymagań dzieci doceniają je, jako ważne i wpływowe osoby w swoim życiu. Piętnastoletnia Sophie przekonuje, że jest dumna ze swojej mamy i podziwia ją, ponieważ daje sobie radę z trójką dzieci.

Dr Carmen Lau Clayton tłumaczy, że większość nastolatków z którymi przeprowadzono wywiady w ramach projektu ma podobne wyobrażenie dobrej mamy, pomimo że żyją w różnych warunkach i pochodzą z różnych środowisk. Mama odgrywa w życiu młodych ludzi bardzo ważną rolę i pomaga im podejmować ważne decyzje. KDO

PAP - Nauka w Polsce 2011-04-08

fot.
Fotolia