Kobiety z miasta bardziej narażone na raka piersi

Kobiety żyjące na obszarach miejskich mają bardziej zbitą tkankę piersi, co czyni je bardziej podatnymi na raka piersi.

kobiety z miasta narażone na raka
Kobiety żyjące na obszarach miejskich mają bardziej zbitą tkankę piersi, co czyni je bardziej podatnymi na raka piersi - uważają naukowcy brytyjscy. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Gęstość gruczołu sutkowego zależy od proporcji tkanek, które go tworzą. Kobiety z większą ilością tkanki gruczołowej mają gęściej utkane piersi, co widać na mammogramie. Natomiast, większa zawartość tkanki tłuszczowej jest typowa dla piersi mniej zbitych.

Wiadomo też, że kobiety z gęsto utkanymi piersiami mają 4-krotnie wyższe ryzyko raka piersi, niż panie z dużą zawartością tkanki tłuszczowej w gruczole sutkowym.

Naukowcy z Londyńskiego Instytutu Piersi przy Szpitalu im. Księżniczki Grace w Londynie analizowali wyniki mammografii cyfrowej uzyskane dla 972 kobiet żyjących w mieście, w obszarach podmiejskich oraz na wsi.

Okazało się, że mieszkanki dużych miast, np. Londynu, miały znacznie gęściej utkane piersi, niż kobiety żyjące poza obszarem miasta. Prawidłowość ta była najbardziej wyraźna w grupie wiekowej między 45 a 54 rokiem życia.

Prowadzący badania dr Nicholas M. Perry zastrzega, że aby precyzyjnie wyjaśnić podłoże tego zjawiska, potrzeba więcej badań, które uwzględnią styl życia pacjentek, stres, miejsce pracy oraz inne czynniki mogące wpływać na gęstość piersi.

Badacz zachęca jednocześnie, by wszystkie panie poddawały się regularnym badaniom piersi, dobranym w zależności od gęstości ich gruczołów sutkowych. Dla kobiet młodszych, z gęstym utkaniem piersi najlepsze jest USG, gdyż w tym wypadku mammografia nie pozwala dobrze odróżnić guza od tkanki zdrowej. Dla kobiet w starszym wieku zaleca się mammografię. Według dra Perry'ego, starsze panie z bardziej zbitymi piersiami mogą korzystać z mammografii cyfrowej, która jest precyzyjniejsza od zwykłej. "Regularne badania mammograficzne ratują życie" - podkreśla badacz.

Jego zespół zaprezentował wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.

Z kolei, przedstawione na tym samym spotkaniu, badania izraelskiego zespołu z Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie, wskazują, że zachodni styl życia (w tym posiadanie małej liczby dzieci, zmiany w diecie, czy stosowanie terapii hormonalnej) również wpływa na gęstość piersi.

Porównanie dokonane między kobietami izraelskimi i etiopskimi wykazało, że Etiopki, które wyemigrowały do Izraela mają znacznie mniej zbite piersi, niż kobiety, które mieszkają w nim od urodzenia. Co więcej, imigrantki, które przybyły do Izraela w przeszłości i zaczęły się przyzwyczajać do zachodniego stylu życia miały piersi utkane gęściej, niż kobiety, które osiedliły się w nim niedawno. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2007-11-29
fot.
Fotolia