Depresja przed miesiączką może być dziedziczona

Wariant genu ma związek ze skłonnościami do silnej depresji przed miesiączką, określanej jako przedmiesiączkowy zespół dysforyczny (PMDD)

depresja przed miesiączką

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS - premenstrual syndrome) u większości kobiet objawia się jedynie łagodnymi wahaniami emocji i dolegliwościami fizycznymi, takimi jak tkliwość piersi, wzdęcia, zmiany trądzikowe, etc.

Jednak u 5-8 proc. kobiet w wieku rozrodczym przybiera on postać poważnej dolegliwości psychicznej, określanej jako przedmiesiączkowy zespół dysforyczny (PMDD - premenstrual dysphoric disorder). Jego objawy - stany depresyjne, lękowe, a nawet myśli samobójcze - mogą być tak nasilone, jak u chorych z dużą depresją, czy poważnymi zaburzeniami lękowymi. Różnica polega jednak na tym, że pojawiają się one cyklicznie - na kilka dni do dwóch tygodni przed miesiączką - i mijają wraz z jej wystąpieniem. PMDD utrudnia kobietom normalne życie i może negatywnie wpływać na ich relacje z rodziną czy znajomymi.

Naukowcy podejrzewają, że zaburzenie to wynika z nadmiernej wrażliwości organizmu kobiety na hormony płciowe, takie jak estrogeny. Nie stwierdzono, bowiem nieprawidłowości w poziomie hormonów płciowych u cierpiących na nie kobiet. Do tej pory nie udało się jednak ustalić, co decyduje o predyspozycjach do PMDD.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill przeprowadzili badania na grupie 91 kobiet, u których zdiagnozowano zespół napięcia przedmiesiączkowego. W ramach kontroli przebadano też 56 kobiet, które nigdy nie miały silnych zaburzeń nastroju związanych z cyklem miesięcznym. Od wszystkich pacjentek pobrano krew do testów genetycznych.

Okazało się, że cztery warianty genu kodującego receptor estrogenowy alfa (ESR1) mają związek z predyspozycjami do zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak wykazały testy, pacjentki cierpiące na to zaburzenie, znacznie częściej niż kobiety z grupy kontrolnej, posiadały jeden z tych specyficznych wariantów ESR1. Od receptorów dla estrogenów zależy wrażliwość organizmu kobiety na te hormony.

- Po raz pierwszy udało się zidentyfikować czynniki genetyczne powiązane z silnymi zaburzeniami nastroju pod wpływem zmian hormonalnych w cyklu miesięcznym u kobiet - komentuje biorący udział w badaniach dr David R. Rubinow.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może częściowo tłumaczyć duże różnice w predyspozycjach do tego zaburzenia między kobietami. Badacze podejrzewają jednak, że na ryzyko PMDD mogą wpływać również inne geny.

Źródło: onet.pl, PAP, MFi /24.07.2007
 

fot.
Fotolia