Osobowość kobiety decyduje, kiedy urodzi pierwsze dziecko

Naukowcy odkryli, że cechy osobowości, takie jak sumienność czy otwartość, wiążą się z późnym macierzyństwem, podczas gdy ...

osobowość kobiety decyduje kiedy urodzi dziecko

Naukowcy odkryli, że cechy osobowości, takie jak sumienność czy otwartość, wiążą się z późnym macierzyństwem, podczas gdy bardziej neurotyczne i ekstrawertyczne kobiety zostają matkami w młodości.

Badanie zostało przeprowadzone przez Institute of Social and Economic Research wśród 16 tys. matek i skupiło się na relacji pomiędzy płodnością, wykształceniem i cechami osobowości - pisze DailyMail.


Naukowcy odnieśli pięć różnych typów osobowości: sumienna, nerwowa, otwarta, ugodowa i ekstrawertyczna, do wieku w którym kobiety urodziły pierwsze dziecko.


Lara Tavares, autorka badań, powiedziała, że kobiety posiadające średnie wykształcenie urodziły dziecko dwa lata później od gorzej wyedukowanych. Twierdzi, że ludzie o szerszych horyzontach mogą być mniej podatni na społeczną presję posiadania dzieci.


Badanie pokazuje, że więcej "otwartych" kobiet ma tendencję do niekonwencjonalnych lub buntowniczych zachowań, takich jak odłożenie macierzyństwa na później. W przeciwieństwie do "ugodowych" kobiet, które częściej rodziły dzieci w młodości.


"Sumienne" z kolei odkładały macierzyństwo na później i były zdyscyplinowane i dobrze zorganizowane. "Ekstrawertyczki" były bardziej asertywne, a dzieci posiadały stosunkowo młodo.


Większość "neurotyczek" okazała się niestabilna emocjonalnie i wykazywała większą tendencję do lęków, depresji i niepewności.


Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko wzrósł w całej Europie. Średnia wieku urodzenia pierwszego dziecka w Wielkiej Brytanii w 1980 wynosiła 25 lat, a do 2006 roku wzrosła do 30. NIC


PAP - Nauka w Polsce 2010-08-02

fot.
Fotolia