Zbyt długie karmienie dzieci butelką prowadzi do otyłości

Czy butelka pełna mleka "na dobranoc" ma wpływ na zdrowie dziecka? Amerykańscy naukowcy twierdzą że tak.

długie karmienie dzieci butelką prowadzi do otyłości

Czy butelka pełna mleka "na dobranoc" ma wpływ na zdrowie dziecka? Amerykańscy naukowcy twierdzą że tak. Dzieci zbyt długo karmione butelką są narażone na otyłość już w wieku 5 lat - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Pediatrics".

Autorzy badań podkreślają, że ograniczenie czasu karmienia maluchów butelką do okresu wczesno-niemowlęcego powinno w znacznej mierze pomóc w zapobieganiu otyłości.
Eksperci zgadzają się co do tego, że leczenie otyłości u dzieci powinno się rozpocząć jeszcze zanim maluchy pójdą do szkoły. Niestety często nie mają jasnych, prostych zasad i rad dla rodziców.

Dr Robert Whitaker i Rachel Gooze z Temple University, we współpracy z dr Sarah Anderson z Ohio State University College of Public Health analizowali historię medyczną 6750 dzieci. Badali wpływ długiego używania butelki do karmienia dzieci na ryzyko otyłości.

Wśród badanej grupy 22 proc. maluchów w wieku 2 lat jeszcze korzystała z butelki dla niemowląt jako głównego naczynia na picie lub była usypiana z butelką. Aż 23 proc. z tych dzieci w wieku 5,5 roku było otyłych.

Picie z butelki po zakończeniu okresu niemowlęctwa może przyczyniać się do otyłości głównie poprzez przyzwyczajanie dziecka do spożywania zbyt wielu kalorii.

Jak tłumaczą autorzy, 2-letnie dziecko kładzione do łóżka z ponad 200-gramową butelką pełną mleka dostaje około 12 proc. kalorii, które powinno zjeść w ciągu dnia; tymczasem butelka z mlekiem na "dobranoc" jest najczęściej tylko dodatkiem do całodziennego pożywienia.

Badacze dodają, że karmienie butelką młodszych dzieci (do ukończenia 12. miesiąca) nie powoduje żadnych szkód i sugerują współpracę pediatrów i rodziców w zakresie odzwyczajania maluchów od butelki przed pierwszymi urodzinami dziecka. KDO


PAP - Nauka w Polsce 2011-05-09

fot.
Fotolia