Niemowlęta potrafią czytać w myślach?

Małe dzieci, a nawet niemowlęta, potrafią odczytywać intencje otaczających je osób.

niemowlęta czytają w myślach

Małe dzieci, a nawet niemowlęta, potrafią odczytywać intencje otaczających je osób. Umiejętność zinterpretowania intencji bądź przekonań innych, określana często "teorią umysłu", stanowi istotną część społecznych interakcji i może być głównym warunkiem rozwoju współpracy w społecznościach ludzkich. Jeszcze kilka lat temu powszechnie akceptowano pogląd, że umiejętność ta jest zarezerwowana dla dzieci od 3, 4 roku życia. Dziś naukowcy sugerują, że taką zdolność mogą posiadać nawet niemowlęta.


Węgierska psycholog Ágnes Melinda Kovács opracowała nowe podejście do tej kwestii i zastosowała je wśród dorosłych i siedmiomiesięcznych niemowląt. Podczas badania obserwowała reakcję uczestników na krótkie animacje z piłką w roli głównej. Najpierw piłka turlała się za małą ścianę, a następnie albo tam pozostawała, albo wytaczała się na widok.


Wraz z uczestnikami badania różne etapy tego procesu obserwował bohater kreskówki. Na koniec każdej animacji naukowcy mierzyli jak długo zajmuje uczestnikom badania odkrycie położenia piłki. Czas reakcji zarówno dorosłych jak i dzieci był lepszy, gdy "pomagał" im bohater kreskówki.


Kovács twierdzi, że od siódmego miesiąca życia, dzieci automatycznie uświadamiają sobie punkt widzenia innych. Umiejętność ta pojawia się zupełnie automatycznie i nie wymaga od nich wysiłku. NIC


PAP - Nauka w Polsce 2010-12-31

fot.
Fotolia