Przyjmowanie kwasu DHA przez karmiące mamy może pomóc ich dzieciom

Suplementacja diety karmiących mam jednym z kwasów omega-3 - kwasem dokozaheksaenowym (DHA) wspomaga wzrost i rozwój mózgu.

karmienie piersią DHA

Suplementacja diety karmiących mam jednym z kwasów omega-3 - kwasem dokozaheksaenowym (DHA) wspomaga wzrost i rozwój mózgu wcześniaków - poinformowali Kanadyjscy naukowcy podczas Spotkania Pediatrów w Vancouver.

DHA jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju mózgu niemowląt. Maluchy urodzone dużo za wcześnie często mają bardzo niski poziom DHA, ponieważ nie spędzają ostatniego trymestru ciąży w macicy, a to właśnie pod koniec ciąży dochodzi do gromadzenia kwasów tłuszczowych w tkankach. Ponadto wcześniaki mają niedojrzały układ pokarmowy, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Z drugiej strony dieta karmiących mam może nie dostarczać DHA, który jest obecny głównie w tłustych rybach. Naukowcy z Kanady postanowili sprawdzić czy podawanie karmiącym mamom suplementów DHA zwiększy poziom tego kwasu tłuszczowego w organizmach ich niemowląt.

Okazało się, że uzupełnianie diety karmiących mam DHA jest skutecznym sposobem dostarczania tego związku maluchom. Jak wykazano w badaniach, poziom DHA w mleku mam, które przyjmowały jego suplement był aż 12 razy wyższy niż u pań, które nie dostawały tego kwasu i około 3 razy wyższy w osoczu krwi niemowląt karmionych piersią przez mamy nie stosujące DHA.

Jak podkreślają naukowcy ich praca dowodzi, że podawanie DHA karmiącym mamom jest dobrym sposobem na dostarczanie tego kwasu urodzonym przedwcześnie niemowlętom i zapewnia im dobry rozwój układu nerwowego. KDO

PAP - Nauka w Polsce 2010-05-06

fot.
Fotolia