Ruch za dnia pomaga dzieciom w zasypianiu

Jeśli chcesz by Twoje dziecko dobrze spało i wysypiało się zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, najlepiej na świeżym powietrzu. 

ruch za dnia pomaga w dzieciom w zasypianiu

Jeśli chcesz by Twoje dziecko dobrze spało i wysypiało się zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, najlepiej na świeżym powietrzu. Dla dobrego snu niezbędne są też wieczorne rytuały, pomagające w wyciszeniu się dziecka przed snem.(red)

Dzieci aktywne fizycznie w ciągu dnia zasypiają szybciej i dłużej śpią - tę prawidłowość znaną od dawna rodzicom potwierdziły teraz badania australijskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of Disease in Childhood".Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Melbourne oraz z Uniwersytetu w Auckland przebadali grupę 519 siedmiolatków. Większość z nich zapadała w sen w ciągu 45 minut, a średnie opóźnienie w zasypianiu wynosiło 26 minut.

Obserwacje potwierdziły, że dzieci, które w ciągu dnia były aktywne fizycznie przeważnie szybciej zapadały w sen oraz dłużej spały.
Ale jeszcze wyraźniejszy związek odnotowano między siedzącym trybem życia dzieci a trudnościami z zasypianiem. Każda godzina przesiedziana w ciągu dnia wiązała się z tym, że dzieci potrzebowały trzech minut więcej by zasnąć. Co ciekawe, siedzenie przed telewizorem nie robiło tu więcej szkody niż ciche czytanie.

Badacze nie zauważyli jednak, by maluchy mające trudności z zaśnięciem sprawiały w dzień problemy wychowawcze. Nie stwierdzono też, by kładzenie się do łóżka po godzinie 21-ej znacząco opóźniało zasypianie.

Zdaniem autorów pracy, uwypukla ona istotną rolę, jaką aktywność fizyczna odgrywa w życiu dzieci - nie tylko ze względu na poziom sprawności, zdrowie układu krążenia, kontrolę masy ciała, ale też ze względu na zdrowy sen.
Jak przypominają badacze, w ostatnim czasie często poruszanym problemem jest wpływ niedoborów snu na dzieci. Badania wskazują, że zbyt krótki sen ma związek nie tylko z mniejszą sprawnością intelektualną, ale też z otyłością. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat znaczenia optymalnego snu dla maluchów.

Jednak zdaniem Mandy Gurney, założycielki kliniki Milipond, w której leczy się zaburzenia snu u dzieci, aktywność fizyczna nie powinna być traktowana, jako czynnik zasadniczy i nie powinno się zachęcać do niej dzieci tuż przed pójściem do łóżka.

Podstawowe znaczenie ma wprowadzenie rutynowej godziny wyciszenia przed snem, uważa specjalistka. Po ciepłej kąpieli, nie dłuższej niż 10 minut, dziecko powinno być położone prosto do łóżka w przyciemnionym pokoju. Na koniec można mu opowiedzieć jakąś bajkę do poduszki.

JJJ
PAP - Nauka w Polsce 2009-08-05

fot.
Fotolia