Polski implant słuchu- wszczepiono dziecku

Po raz pierwszy wszczepiono innowacyjny polski implant słuchowy dziecku

polski implant słuchu

Wszczepienie implantu to nadzieja dla wielu dzieci. Małemu pacjentowi życzymy dużo zdrowia. (red.) Pierwszą operację wszczepienia innowacyjnego polskiego implantu słuchowego pięcioletniemu dziecku z tzw. częściową głuchotą przeprowadzili specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - poinformowano 15 maja na konferencji prasowej w Warszawie.

Zorganizowano ją z okazji IX Europejskiego Kongresu Implantów Słuchowych u Dzieci (ESPCI), który odbywał się w dniach 14-17 maja w Warszawie. Jest to najważniejsze na świecie wydarzenie o tej tematyce.

Operację, którą przeprowadził prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, obserwowało 1624 specjalistów przybyłych na kongres z całego świata - część z nich (250 osób) na miejscu, w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, a reszta na ekranach w salach wykładowych Hotelu Hilton w Warszawie.

"Zaprojektowany przez nas implant pozwala wprowadzić elektrody do ślimaka tak, by zachować resztki słuchu u osób z tzw. częściową głuchotą (znacznie zaburzony odbiór tonów wysokich - przyp. PAP). Jest to obecnie najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze urządzenie tego typu. Implant dostarcza zarazem większej stymulacji pozwalającej na lepsze rozumienie mowy i lepszą rehabilitację" - powiedział prof. Skarżyński, który pełni funkcję prezydenta kongresu.

Propozycję nowego urządzenia naukowcy z Instytutu przedstawili 2,5 roku temu. Po uzyskaniu zgody Komisji Bioetycznej, implant wszczepiono 15 dorosłym osobom z częściową głuchotą. Obecnie wiadomo, że ich stan jest bardzo dobry, 14 z nich rozumie obecnie mowę w blisko 100 proc.

Jak ocenił obecny na konferencji prasowej prof. David McPherson z Brigham Young University w Provo (USA), nowe implanty pozwalają osobom z częściową głuchotą lepiej lokalizować dźwięki i lepiej słyszeć w hałasie. Daje to dzieciom szanse na lepszą edukację, a w przyszłości na aktywność zawodową i społeczną.

Prof. Skarżyński przypomniał, że leczenie głuchoty częściowej jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ chodzi o to, by nie uszkodzić resztek słuchu, a dodatkowo go poprawić. Do niedawna wydawało się to niemożliwe.

W 2002 r. prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego dorosłemu pacjentowi z częściową głuchotą, a w 2004 r. - operację tę wykonał u dziecka.

Polskie dokonania na polu leczenia uszkodzeń słuchu zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową, która przyznała zespołowi z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu organizację IX Europejskiego Kongresu Implantów Słuchowych u Dzieci.

W kongresie, na którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia w zakresie diagnostyki uszkodzeń słuchu oraz leczenia i rehabilitacji pacjentów, uczestniczyło ok. 1700 specjalistów, w tym wielu o światowej sławie. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2009-05-18

fot.
Fotolia