Polacy powinni znacznie ograniczyć spożycie soli

Polacy powinni znacznie ograniczyć spożycie soli, w przeciwnym razie nadal będzie wzrastać liczba osób z udarami mózgu, zawałami serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nowotworami żołądka - alarmują eksperci.

mniej soli w diecie

Polacy powinni znacznie ograniczyć spożycie soli, w przeciwnym razie nadal będzie wzrastać liczba osób z udarami mózgu, zawałami serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nowotworami żołądka - alarmują eksperci.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) informuje, że spożywamy dziennie trzykrotnie więcej soli kuchennej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Jak przypomina PTK, sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jednak jego wysoki poziom w diecie może przyczyniać się m.in. do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, a także mieć związek z zachorowaniami na nowotwór żołądka.

Oprócz chorób układu sercowo-naczyniowego, nadmierne dosalanie żywności może spowodować cukrzycę typu 2 oraz otyłość.

Spożycie soli powinno być ograniczone do 5-6 g dziennie (1 płaska łyżeczka do herbaty). Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz z rodzin, w których występuje to schorzenie.

Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń Niedoboru Jodu prof. Zbigniew Szybiński podkreśla, że Polacy muszą zmniejszyć spożycie soli o połowę. Jednocześnie zwraca uwagę, że obniżenie spożycia soli musi być związane z promocją przyjmowania jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Według prof. Szybińskiego należy spożywać sól kuchenną o zmniejszonej zawartości sodu. Ponadto na produktach żywnościowych obowiązkowo muszą znaleźć się informacje o stężeniu soli i rekomendowanym poziomie jej spożycia. Trzeba też promować produkcję pieczywa, wędlin i koncentratów spożywczych o zmniejszonym stężeniu soli.

PTK radzi, by ograniczyć używanie przypraw typu kostka rosołowa, warzywna, a także zup w proszku. Sól można zastąpić czosnkiem, chrzanem, koprem, sokiem z cytryny, bazylią lub tymiankiem. Należy także unikać jedzenia nadmiernych ilości produktów zawierających znaczne ilości soli - konserw mięsnych i rybnych, słonych wędlin, kiełbas, serów żółtych i pleśniowych. Wskazane jest wyeliminowanie solonych orzeszków i chipsów.

Zalecane jest spożywanie warzyw i owoców bogatych w potas, który pomaga obniżyć ciśnienie. PRO

PAP - Nauka w Polsce / 2008-05-06

fot.
Fotolia